Related Posts with Thumbnails

Suszymy zioła

Świeże zioła pozyskujemy od wiosny do jesieni. Zbiór na suszenie, przeprowadzamy w momencie, kiedy zioła są najbardziej aromatyczne. Noc świętojańska wyznacza porę zbioru wielu popularnych ziół. W tym roku mam zasuszony rumianek i miętę... lipa chyba niestety przymarzła w mojej okolicy :( Ogólną zasadą jest pozyskiwanie ziół ze stanowisk czystych, nie zanieczyszczonych, należy je zbierać w słoneczne dni w godzinach przedpołudniowych. Zioła powinny schnąć przez 3-4 dni, później należy je dosuszyć w papierowych torebkach i dopiero wówczas można je zamknąć szczelnie w słoiku czy pojemniku. Suszenie ziół przeprowadzamy w zacienionych miejscach, ale przewiewnych, nie narażonych na nasłonecznienie. Temperatura suszenia nie powinna przekroczyć 35°C. Zioła podsuszam w suszarce elektrycznej... ale zdecydowanie wolę aromat ziół suszonych na siatce... 


Rumianek jest często nazywany rumiankiem lekarskim. Jest cudownym ziołem działającym rozluźniająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Koszyczki rumianku stosuje się wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Zewnętrznie stosuje się je przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych, stanach zapalnych dróg oddechowych. Koszyczki rumianku są także często wykorzystywane w kosmetyce. Doskonały dla niemowląt i dzieci. Łagodzi wzdęcie brzuszka i pomaga się wyciszyć przed snem. Rumianek pomaga w łagodzeniu mdłości w czasie ciąży, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, pomaga w przywracaniu miesiączki po długotrwałych stanach napięcia nerwowego. Herbatka z rumianku może być pita w czasie porodu, aby zrelaksować napięcie i zmniejszyć bóle skurczowe macicy.  


Mięta pomoże ona przy wzdęciach, problemach trawiennych, nieżytach żołądka, jelit, a także przy problemach z górnymi drogami oddechowymi. Napar z mięty używany jest do płukania ust w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dla odświeżenia oddechu. Używany do inhalacji przy nieżytach oskrzeli i gardła. Pomocny podczas leczenia przeziębienia, ponieważ rozrzedza śluz oraz działa łagodząco na bolące gardło. Ma działanie wiatropędne, żółciopędne, przeciwbakteryjne. Mięta pieprzowa ma działanie uspokajające i jest przydatna nie tylko w walce z bezsennością, ale też migreną i nerwobólami. Mięta poprawia nastrój i niweluje zmęczenie. Rozkurczowe działanie mięty jest wykorzystywane w przeciwdziałaniu dolegliwościom menstruacyjnym. Mięta przeciwdziała dolegliwościom występującym w czasie ciąży.
1 komentarz :

  1. Wystarczy pójść do lasu, żeby przekonać się, że cenne rośliny znajdują się pod stopami i to w takich ilościach gatunków, jakich byśmy się nie spodziewali, że oprócz trawy rośnie tam cokolwiek innego. Samo zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń