Related Posts with Thumbnails

Najszczęśliwszy śpioch w okolicy


"Kiedy dzieci kiepsko śpią, dla rodziców nie jest to jedynie drobna uciążliwość – to naprawdę poważny problem. Przerywany sen rodziców może bowiem prowadzić do zaburzeń równowagi psychicznej, konfliktów w związku i utrudnia odnalezienie radości rodzicielstwa."

Moje dzieci, to śpiochy... Problem w tym, że ich czas snu, to okres mojej aktywności... Gdy skończę im czytać bajkę na dobranoc, ucałuję czułka zaczynam nocny maraton prac domowych i zaległych biurowych. Nie zawsze możemy się zgrać, nie zawsze zdążę się wyspać nim ich śniadanko rozpocznie nowy dzień... Vi już przesypia noc u siebie, Igor uskutecznia nocne migracje... Bierze pod pachę bidon, poduszkę i przychodzi spać do mamy... Ale obiektywnie rzecz biorąc nie powinnam narzekać, moje dzieci nie maja problemów ze spaniem... Dr Karpa szanuję, polecam lekturę... ale ciężko mi się do niego przekonać... Są pewne kwestie, w których się z nim po prostu nie zgadzam. Konflikt doświadczona mama kontra autorytet pediatrii dziecięcej... nie próbuję polemizować :)


Książka "Najszczęśliwszy śpioch w okolicy" skierowana jest do rodziców dzieci 0-6. Harvey Karp na podstawie wieloletnich obserwacji próbuje zmęczonym rodzicom pomóc poradzić sobie z problemami ze snem dziecka. Z tej książki dowiecie się: 

- Jak sprawić, żeby noworodek odróżniał dzień od nocy? 
- Czy spowijanie wydłuży sen Twojego niemowlęcia? 
- Jak zakończyć wreszcie codzienne wieczorne zmagania z przedszkolakiem?


Hasło na okładce książki: "Śpij kochanie i daj się wyspać mamie" to marzenie większości zmęczonych rodziców, niewyspanych, niedospanych... Niestety książka nie powie Wam jak nauczyć dziecko spać, ani jak wychować śpiocha... o nie... Niemniej podpowie kila praktycznych rozwiązań. Książka zawiera wiele niezawodnych wskazówek stosowanych przez Harveya Karpa w tysiącach rodzin, które szybko pomogą przełączyć się z nocnych krzyków na upragniony spokój, ciszę i sen... Warto poznać fazy snu dziecka, zrozumieć fizjologię snu, a przede wszystkim warto zastanowić się co jest tak naprawdę problemem w przypadku Waszym i Waszego dziecka... 

Wiecie, że spokojny sen dziecka jest jedną z największych bolączek świeżo upieczonych rodziców? A naukowcy szacują, że przeciętna matka traci 200-300 godzin snu w pierwszym roku dziecka, czyli 51% kobiet, gdy zostaje matkami śpi mniej niż 6 godzin na dobę... #takasytuacja 

Czy stosuje metodę Karpa? Hmmm... a czy łatwo zmęczonego rodzica przekonać by dziecko wybudzał i usypiał? Moje dzieci uwielbiały utulanie, były spowijane... ale dziś śpią rozwalone w poprzek łóżka ze "stopą chłodzącą" wystającą kontrolnie spod kołdry :) Vi uwielbiała biały szum jako niemowlę... nigdy nie praktykowaliśmy w domu idealnej ciszy do spania... Moje dzieci są śpiochami, nie maja problemu ze spaniem... raczej ja mam problem z ich expresową regeneracją sił podczas snu i nocnymi migracjami Igora:) Książka podzielona jest na przedziały wiekowe, więc każdy rodzic znajdzie w niej rady dostosowane do wieku dziecka. Karp omawia strategie snu dla niemowląt i małych dzieci, podpowiada jak stworzyć odpowiednie warunki do zdrowego snu dziecka, przywołuje techniki wzmacniające sen... i uświadamia, że negatywnie postrzegana przez dorosłych rutyna, to stabilizacja której dzieci potrzebują. Wyspane dzieci, to mniej niewyspani rodzice i szczęśliwsze życie rodzinne :)


Zajrzyjcie jeszcze tutaj. (klik)

0 komentarze :