Related Posts with Thumbnails

Alfabet czyli o edukacji



Aż 98 % dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia.







Film "Alfabet" w reżyserii Erwina Wagenhofera, to jeden z najgłośniejszych filmów o współczesnej edukacji na świecie. Pokazuje w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć. Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych... Smutną prawdą jest, że po latach nauki, szkolne mury opuszczają jednostki sformatowane, doskonale przyuczone do rywalizacji, rozwiązywania testów i wkuwania na pamięć setek niepotrzebnych informacji. Edukacja zamiast rozwijać indywidualne talenty, kreatywność i wyobraźnię, skutecznie je tłumi, a nawet zabija.


"Redukowanie życia to gospodarki, jest jednym z najgorszych grzechów naszej epoki"

Film miejscami tendencyjny, ale warto poświęcić mu chwilę i zastanowić się nad edukacją naszych dzieci... chyba również nad tym czy będziemy polegać na pozostawiającym wiele do życzenia systemie, czy sami będziemy wspierać dziecko w rozwoju...? Dziecko z zadatkami na geniusza, po kilku latach „formatowania”, standaryzowania i upychania w ramki przez typową szkołę, nigdy nie odzyska nawet części potencjału, którym zostało obdarzone.

0 komentarze :