Related Posts with Thumbnails

Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek


„Człowiek. Kiedy jest człowiek? Tych definicji może być bardzo wiele. Ale ta biologiczna, ten moment, kiedy dochodzi do połączenia się dwóch materiałów genetycznych, dwóch gamet i powstaje nowe, jest nie do podważenia”.

„Rodzenie naprawdę boli. Jestem w stanie przychylić się do tezy, że poród naturalny ma dużo wspólnego z nabijaniem na pal Azji Tuchajbejowicza. Są kobiety, które warunkują fakt zachodzenia w ciążę od tego, że nie będą musiały rodzić drogami natury. I ja je rozumiem. Mówię: jeżeli pani uważa, że psychicznie nie dojrzała do tego, by podjąć próbę porodu drogami natury, boi się pani tego porodu i chce mieć pani zrobione cięcie, to proszę bardzo. Ma pani prawo decydować o sobie."Małżeństwo profesorów opowiada o tajemnicach życia płodowego, kobietach i ich nienarodzonych dzieciach, a także o najtrudniejszych wyborach, które pokazują niejednoznaczność ludzkiego życia. Dawno nie czytałam tak rzeczowej i jednocześnie pełnej ambiwalnetnych emocji książki... książki o ciąży, aborcji, kontaktach pacjent-lekarz, prawach życia narodzonego i poczętego... Ogromne doświadczenie Romualda Dębskiego i Marzeny Dębskiej, poruszające, niekiedy wręcz wstrząsające historie kobiet sprawiają, że książka jest fascynującą lekturą. Czytałam, płakałam... książka wyzwala lawinę emocji i uświadamia jak wielkim szczęściem jest urodzić zdrowe dzieci... i z jak dramatycznymi wyborami borykają się ludzie. W dobie afery Chazana, deklaracji wiary lekarzy, osoby takie państwo Dębscy dają nadzieje, że jest szansa na dobra opiekę zdrowotną również w Polsce.

Mądrzy, empatyczni, pełni zrozumienia i szacunku dla wyborów... "walczą o każdą matkę i każde dziecko. Ratują, kiedy wydaje się, że nie ma już nadziei. Walczą o najbardziej kruche życie. Bo są za życiem." Zawsze i w każdej sytuacji są po stronie pacjentek... Respektują decyzję o aborcji, wiedzą, że urodzenie chorego dziecka, to ogromna odpowiedzialność i równie dramatyczne jak decyzja o usunięciu chorego płodu jest późniejsze zderzenie z rzeczywistością... dziecko chore z poważnymi wadami letalnymi nigdy nie będzie zdrowe, wielu rodziców może nie sprostać... Prof. Dębski podziwia i szanuje kobiety, które decydują się urodzić chore dziecko, ale nie ocenia kobiet, które nie potrafią... "Celem naszych działań jest ratowanie życia" przekonuje prof. Dębski. Ale głośno mówi też o tym, że jego zdaniem są sytuacje, gdy "aborcja jest mniejszym złem"

„Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek” to również książka o pasji, odpowiedzialności i poświęceniu lekarzy dla drugiego człowieka. Profesor Romuald Dębski jest specjalistą w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej. Zajmuje się prowadzeniem ciąż wysokiego ryzyka, diagnostyką i terapią płodu, diagnostyką i terapią zaburzeń hormonalnych u kobiet, wykonuje pełen zakres operacji ginekologicznych, w tym operacje onkologiczne. Jego żona, Marzena Dębska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej, zajmuje się patologią ciąży, prowadzeniem ciąż wysokiego ryzyka oraz diagnostyką i terapią wad wrodzonych i chorób płodu. Prof. Romuald Dębski stał się "ikoną aborcji", a lekarze usuwający ciążę "mordercami". Ta książka pokazuje, że przede wszystkim są ludźmi, świetnymi specjalistami, odpowiedzialnymi lekarzami szanującymi prawa pacjentek i wspierającymi je w nawet najtrudniejszych sytuacjach... Pracują w w Szpitalu Bielańskim, w którym wykonuje się zgodne z prawem aborcje. Jednak ustawa to jedno, a praktyka drugie. W Polsce bardzo trudno jest zrealizować prawo do przerwania ciąży, nawet w sytuacjach najbardziej dramatycznych. Cud narodzin niestety nie zawsze jest cudem... to czasem ból i łzy. Kobiety nie zachodzą w ciążę planując aborcję... one starają się, czekają, a potem może się zdarzyć tak, że każda decyzja, którą podejmą będzie zła... Aborcja jest traumatyczna... Dębscy mają determinację i odwagę, by pomagać kobietom. Tajemnice życia płodowego, cud narodzin, pierwsze chwile macierzyństwa, ale też trudne wybory... Małżeństwo lekarzy specjalistów położnictwa i ginekologii opowiada o tym, jak powstaje człowiek. Życie nie zawsze jest lukrowanym cudem, warto przeczytać książkę i poznać gorzką prawdę bez znieczulenia...0 komentarze :