Related Posts with Thumbnails

BILANS DWULATKA

Tak mi się przypomniało...że czeka nas bilans dwulatka.

Każde dziecko, kiedy skończy 24 miesiąc życia, powinno przejść tzw. bilans dwulatka. Te proste badania, które pozwalają określić, czy dziecko dobrze się rozwija. Obowiązkowe bilanse zdrowia dziecka przeprowadza się w Polsce od 1976 r. Pierwsze bilansowe badanie – nazywane bilansem O - wykonuje się już w ciągu czterech dni po narodzinach dziecka. Kolejne bilanse przypadają na drugi, czwarty, szósty, dziesiąty, czternasty i osiemnasty rok życia. Bilans dwulatka ma fundamentalne, diagnostyczne znaczenie - wnikliwa ocena wagi, wzrostu, motoryki czy umiejętności społecznych dziecka przez lekarza to całościowa ocena jego dotychczasowego rozwoju. I ważny sygnał dla rodziców, jeśli pediatra dostrzeże choćby drobne nieprawidłowości. Bilans dwulatka pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju, które mogły ujawnić się w wieku poniemowlęcym. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, skieruje dziecko na specjalistyczne badania. To ważne także dlatego, że następne okresowe badanie Twoje dziecko przejdzie dopiero, gdy ukończy czwarty rok życia! 

Jak powinien wyglądać bilans dwulatka?

Lekarz zmierzy i zważy dziecko, a wyniki naniesie na siatkę centylową, by sprawdzić, czy maluch rośnie proporcjonalnie. Oceni też budowę i postawę ciała – czy dziecko prawidłowo chodzi, czy jest symetrycznie zbudowane i czy jego klatka piersiowa nie jest zniekształcona, a u chłopca sprawdzi obecność jąder w mosznie. Pediatra zbada również wzrok i słuch dziecka, policzy jego ząbki i zmierzy ciśnienie krwi. Lekarz będzie obserwował zachowanie i reakcje dziecka, a Tobie zada wiele pytań. Na pewno zapyta, czy Twój dwulatek przyjął wszystkie obowiązkowe szczepienia – jeśli nie, dostaniesz skierowanie. Możesz się także spodziewać pytań o to, czy dziecko mówi już pierwsze zdania – te najprostsze, składające się z 2 słów, np. „mama, daj” i czy rozumie, co się do niego mówi. Pediatra zapyta też, czy dziecko stara się samodzielnie jeść, czy pewnie chodzi i biega, czy potrafi wspiąć się np. na krzesło, czy zgłasza potrzeby fizjologiczne. Odpowiedzi na te pytania pozwolą lekarzowi stwierdzić, czy rozwój psychomotoryczny Twojego dziecka jest prawidłowy.

Wizyta u lekarza kończy się wpisaniem do książeczki zdrowia dziecka wyniku bilansu.
Na tej szczególnej wizycie lekarz pediatra wspólnie z rodzicami powinni odpowiedzieć na następujące pytania:
 1. Czy dziecko ma prawidłową masę ciała, ma nadwagę, czy też jest otyłe? A może ma niedobór masy ciała?
 2. Czy dziecko ma odpowiedni do wieku wzrost, czy wykazuje słabe tempo wzrastania, czy jest niskorosłe czy też przeciwnie - wysokie?
 3. Czy dziecko dobrze widzi, czy nie zezuje, czy zauważalne jest prawidłowe odbicie światła na rogówkach?
 4. Czy dziecko prawidłowo słyszy?
 5. Czy prawidłowy jest rozwój mowy dziecka w tym wieku - posługuje się pojedynczymi słowami, całymi zdaniami, czy nie ma poważnych trudności w mówieniu?
 6. Czy synek ma jądra w mosznie oraz czy prawidłowa jest wielkość i wygląd narządów płciowych zewnętrznych u chłopców i dziewczynek?
 7. Czy rozwój psychoruchowy dziecka jest prawidłowy? Jakie są w tym zakresie osiągnięcia dziecka?
 8. Czy kończyny dolne są równe i czy prawidłowy jest chód dziecka? Jak sprawnie dziecko biega?
 9. Czy dziecko ma zdrowe ząbki?
 10. Czy badaniem lekarskim (osłuchiwanie, opukiwanie, badanie ciśnienia krwi) można określić układ krążenia dziecka jako pozbawiony odchyleń?
 11. Czy badaniem palpacyjnym brzuszka nie stwierdza się żadnych wątpliwości lub patologicznych oporów?
 12. Czy dziecko moczy się w dzień, w nocy, sporadycznie czy często? 
 13. Czy skóra dziecka i obwodowe węzły chłonne nie wykazują zmian?
 14. Czy dziecko często choruje? Jeżeli tak, to jak często?
 15. Czy dziecko jest prawidłowo odżywiane? Należy omówić przykładowe menu - posiłki spożywane przez dziecko w ciągu dnia.

Drugi rok życia to dla dziecka czas intensywnego rozwoju i poznawania świata. Dla rodziców to okres pełen wyzwań, pytań i wątpliwości – jak dbać o zdrowie dziecka? Jak mądrze wspierać jego rosnącą samodzielność i inspirować malca do rozwijania nowych umiejętności? Warto wiedzieć, jak rozwija się dwulatek i jakie są jego potrzeby, by zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo.
źródło:
http://www.bilansdwulatka.pl/rozwoj-dwulatka/
http://www.kobieta.pl/dziecko/zdrowie/zobacz/artykul/dwulatek-na-bilansie/
http://polki.pl/rodzina_maledziecko_rozwoj_artykul,10000086.html

0 komentarze :