Related Posts with Thumbnails

Dziecko kontra owad - pierwsza pomoc

Wczoraj w nocy przeżyłam kolejne chwile grozy... Igor zaliczył spotkanie z szerszeniem... na szczęście dziś po wszystkim, nie ma alergii, opuchlizna niewielka... ale noc była długa... pod hasłem czuwania i bezsilności. Ukąszenia owadów są nieuniknione, komary są u nas na porządku dziennym jestem zaopatrzona w maści łagodzące, gadżety do kontaktów, plastry... ale co zrobić, gdy nasze dziecko użądli pasiasta menda? Ja jestem przewrażliwiona, bo mam alergię na jad pszczeli... łagodną - gorączka i wymioty, ale może dlatego, ze jako dziecko się uodporniłam... mój dziadek był pszczelarzem i kilka użądleń przez pszczoły zaliczyłam... Ostatnio okazało się, że Vi na jad pszczeli reaguje tak samo jak mama, więc w sumie cieszę się, że wczoraj jej nie było i z ukąszeniem szerszenia trafiło na Igora... stety... niestety... Szerszenie wzbudzają najwięcej lęku ze wszystkich osowatych, m.in. przez swoją wielkość, ale chyba głównie przez fakt, że ich ukąszenie uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka... jego jad zawiera substancje atakujące krew, mięśnie, toksyny rozkładające krwinki i uszkadzające nerki. Zmuszona przez los wczoraj dedukowałam się w kwestii użądleń... do tego stopnia, że miałam psychosomatyczne objawy użądlenia czuwając przy Igorze...
1. szerszeń  2. pszczoła  3.osa  4.trzmiel
Osy i szerszenie mogą być groźne. Atakują w sytuacji zagrożenia. Z Vi mamy układ, że jak widzi pasiastego owada zamyka oczy i zastyga bez ruchu... żeby krzykiem i machaniem rękami nie rozdrażnić owada. Niestety ona na pszczołę stanęła, a Igor o szerszenia oparł się ręką. Po ukąszeniu pszczoły żądło z trucizną zostaje w miejscu ukąszenia. Po ugryzieniu pszczoła umiera, w przeciwieństwie do osy czy szerszenia, który wyciąga żądło i żyje dalej...  Po użądleniu, trzeba natychmiast wyjąć żądło pszczoły, zdezynfekować ranę.  Moja babcia wysysała jakoś jad ustami, ale bym chyba nie próbowała... przy następnej wizycie w aptece zaopatrzę się w pompkę ssąca Aspivenin, która bezboleśnie i bezinwazyjnie usuwa wszelkie jady i toksyny.

Na początku koniecznie należy ustalić czy użądlona osoba jest uczulona na jad. Jeśli tak powinno się zachować spokój i zlikwidować ryzyko ponownego ukąszenia. Podać leki jeśli osoba takowe posiada, lub zadzwonić na pogotowie. Reakcje uczuleniowe są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko dochodzi do zaburzenia pracy serca i układu krążenia oraz zapaści. 999 wykręcamy również jeśli użądlenie miało miejsce w obrębie jamy ustnej, szyi lub twarzy. Opuchlizna może zablokować drogi oddechowe. Grozi to utratą przytomności lub nawet uduszeniem. Jeśli poszkodowany został użądlony w język, gardło lub usta w trakcie oczekiwania na karetkę należy podać mu zimne napoje do picia, do ssania kostki lodu oraz rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej. 
Igora użądlił szerszeń w rękę więc, postanowiłam schłodzić miejsce, zastosowałam okład z octu i obserwowałam. Inne sposoby na użądlenia owadów to przemycie podrażnionego miejsce wodą z mydłem, octem, sokiem z cebuli lub roztworem nadmanganianu potasu. Ulgę przyniosą także okłady z lodu lub sody oczyszczonej, jak również maści przeciwhistaminowe i przeciwobrzękowe, czy okład z gliny leczniczej. Warto wypić wapno. Homeopaci polecają stosowanie leku Apis mellifica D30 w kroplach (nałożyć natychmiast po ukąszeniu), a następnie trzy razy dziennie doustnie 5 globulek Apis mellifica D30. Łagodząco działają też (roztarte) liście rojnika oraz babki lancetowatej. W razie zakażenia ranki zastosuj wyciąg z nagietka lekarskiego  Kolejna ważna sprawa, to nie zapominać o obserwacji przynajmniej przez 3 godziny po ukąszeniu. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, takie jak: duszności, wymioty, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, zaczerwienienie twarzy lub bóle brzucha, należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub zadzwonić po pogotowie! Pamiętać należy również, że poza reakcję na użądlenie, owady przenoszą rożne choroby, a ranka może ulec zakażeniu...


 Na koniec kilka Zasad bezpieczeństwa:
• Gdy zbliża się do Ciebie pszczoła, osa lub szerszeń unikaj gwałtownych ruchów.
• W razie ataku osłoń głowę rękami lub odzieżą, a z niebezpiecznej okolicy oddalaj się
powoli; najlepiej schronić się w ciemnym pomieszczeniu - pszczoły wylecą do światła.
• Gdy koło Ciebie ktoś został użądlony, staraj się oddalić z tą osobą co najmniej na 50
metrów - inne owady mogą przybyć na pomoc atakującemu i użądlić ponownie.
• Przebywaj z dala od kwitnących roślin i dojrzałych, opadłych na ziemię owoców.
• Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych kremów, dezodorantów,
szamponów, płynów po goleniu itp.
• Unikaj wzorzystej, jaskrawej i lejącej się odzieży - ubieraj się raczej w biel, zieleń lub beż.
• Utrzymuj szczelnie zamknięte kubły z odpadkami i resztkami żywności.
• Staraj się nie jeść na wolnym powietrzu słodkich owoców, marmolady, miodu czy dżemu.
• Nie chodź boso po łące - pszczoły lubią koniczynę, a wiele os buduje gniazda położone na
lub tuż pod powierzchnią ziemi.
• Pot i dwutlenek węgla przyciągają żądlące owady, więc przy gimnastyce lub innej
aktywności ruchowej na świeżym powietrzu powstaje największe niebezpieczeństwo
użądlenia.

2 komentarze :

  1. Bardzo dziękuję Ci za ten post. Nie zastanawiałam się do tej pory co by było gdyby ... a przecież na wsi mieszkam i sama boję się panicznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również dziękuje bo też jak Monika boję się panicznie tych mend a nie pomyślałam co by było gdyby... Jedno jest pewne do apteki marsz!

    OdpowiedzUsuń