Related Posts with Thumbnails

FUNDACJA VERBA- SPOTKANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Fundacja VERBA to organizacja, która zajmuje się edukacją i działalnością społeczną, która służy przełamywaniu stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do różnych grup społecznych, w tym do osób niepełnosprawnych. Celem fundacji jest wspieranie przemian społecznych związanych z postrzeganiem niepełnosprawności i działanie na rzecz poprawy jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. VERBA, postanowiła przełamać stereotypy. Niepełnosprawność w jej projektach nie będzie traktowana jako problem, ale jak naturalny element naszej codzienności. Fundacja poprzez swoje działania chce w lekki, przystępny i wręcz zabawny sposób przyzwyczajających nas do niepełnosprawności. Niestety, bądźmy szczerzy o niepełnosprawności w Polsce mówi się z dużym dystansem. Wyraźnie brakuje książek, które subtelnie prezentują bohaterów z niepełnosprawnością, a młodych czytelników prosto i lekko edukują oraz naturalnie do nich przyzwyczajają. Aktualny projekt Fundacji to " Niezwykłe spotkania" polegające na wydawaniu bajek i materiałów edukacyjnych dla dzieci w wieku 4 do 8 lat, których celem jest rozwój społeczny najmłodszych i oswojenie ich z tematem niepełnosprawności. Założycielką fundacji, ale również autorka serii bajek zatytułowanych Leon i jego nie-zwykłe spotkania jest pani Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od trzynastego roku życia. Zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać – nieustannie... 

„W naszych opowieściach pozwalamy zaistnieć bohaterom z niepełnosprawnością, ale o ograniczeniach zdrowotnych nie piszemy jak o problemie. Nie stawiamy tych postaci w centrum uwagi ani nie podkreślamy ich odmienności. Biorą one udział we wspólnych przygodach z przyjaciółmi, na równi z innymi dziećmi uczestniczą w codziennym życiu, udowadniając, że ważna jest osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Większość ograniczeń, z jakimi spotykamy się w życiu, wynika z naszego nastawienia. Problem niepełnosprawności to również problem jej postrzegania przez nas i przez otoczenie. Musimy przełamać stereotypy. Działać i pokazać, jak wiele można robić, gdy tylko uwierzymy, że nam się uda” – mówi Agata Battek. 

Przyznam, ze gdy pani Agata napisała do mnie maila dotarło do mnie, że nie rozmawiałam z Vi o niepełnosprawności... Owszem temat kilka razy wypłynął naturalnie, w kontekście spotkania osoby niepełnosprawnej, ale nigdy nie był zgłębiany. Tak jest w życiu kochania, zdarza się, ten pan/pani jest chora... niemniej sytuacja niezręczna, bo dzieci potrafią drążyć temat... Temat niezmiernie trudny, równie trudny gdy nas dotyczy, jak gdy nas nie dotyczy... Cóż... niezmiernie cieszę się na lekturę pierwszej książeczki z serii przygód Leona "Wyprawa na zamek" i mam nadzieję, że będziemy z Vi mądrzejsze i przeprowadzimy kolejną ważną dyskusję... dyskusje o niepełnosprawności. A Wy rozmawiacie z Waszymi dziećmi o niepełnosprawności, a może Wasze dzieci mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi, lub same są niepełnosprawne? Podzielicie się swoimi odczuciami i przemyśleniami? Podpowiecie jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?
Zdradzę Wam, że temat bardzo Ważny więc po weekendzie obdaruje Was książeczkami od Fundacji Verba byście i Wy mogli zatrzymać się na chwilę w pędzie życia , przysiąść ze swoja pociechą, i czytając o przygodach Leon porozmawiać o niepełnosprawności.


4 komentarze :

 1. Ja nie umiem rozmawiać na takie tematy. Czekam na twoją książkową niespodziankę

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syneczek jest niepełnosprawny. Ma 5 wad serduszka i problemy rozwojowe przez niedotlenienie przy porodzie. Zaczął chodzić mając 20 miesięcy, teraz ma 2 latka, a dalej doskonali tą umiejętność. Małymi kroczkami do przodu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pracowałam z dziećmi niepełnosprawnymi, długi czas z niewidomymi. Jeszcze nie było mi dane rozmawiać o niepełnosprawności z moim synkiem, bo jest zbyt mały, ale temat jest ważny. Dzieci muszą być oswajane przede wszystkim z odmiennym wyglądem fizycznym rówieśników. Nie bójcie się z nimi rozmawiać. Pamiętajcie, że w drugą stronę jest trudniej... wtedy kiedy dziecko niepełnosprawne pyta dlaczego jest inne, dlaczego nie widzi...
  K.Sz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się rozmawiać z Roksanką o niepełnosprawności. Syn sąsiadki jest niepełnosprawny i temat wypłynął naturalnie. Gdy moja córcia pyta, ja odpowiadam :) Staram się mówić o niepełnosprawności normalnie, bez spięcia, bez dystansu. Choć rozmowy nie są łatwe, to są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń