Related Posts with Thumbnails

Różni, ale tacy samiTOLERANCJA jakże ważne dziś słowo... patrząc na, to co się dzieje dookoła nas głośne i wyraźne powiedzenie ( najlepiej drukowanymi literami), że ludzie nie zawsze są tacy sami, jest niezbędne... Książka  " Różni, ale tacy sami" jest przystępna, dowcipna... w Szwecji dostaje ją każdy trzecioklasista... a nie oszukujmy się i w Polsce by się przydało... Książka zachęca do przemyśleń i dyskusji nad pojęciami tolerancja, współczucie, współistnienie, jakże w dzisiejszych czasach aktualnych. Niczego nie narzuca, nie propaguje czy indoktrynuje pokazuje podobieństwa i różnice... Pisarka nie pokazuje dziecku co ma akceptować, daje tylko bodźce do dyskusji w postaci rysunków... Rodzic nie powinien wartościować narzucać dziecku swoich uprzedzeń i upodobań... po prostu usiąść i razem z dzieckiem się zastanowić, czy różnice naprawdę są tak problematyczne?


Pernilla Stalfelt w książce „Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji”, podejmuje próbę wyjaśnienia dzieciom czym jest i na czym polega tolerancja. Zrobiła to w prosty i trafny sposób, a jednocześnie z dużym poczuciem humoru. Bardzo inteligentnie wystawia na próbę nasze uprzedzenia... ale nawet dzieci wiedzą, że sęk tkwi w różnorodności... wcale nie jest tak, że dwoje takich samych dzieci najlepiej się bawi razem... Strach przed nieznanym zaburza nasze postrzeganie, nie powinniśmy bać się odmienności, bo jest ona wpisana w nasza naturę... każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju... każdy z nas jest inny... ale jakże wiele rzeczy nas łączy mimo tych różnic... 


Kolor włosów, skóry, pochodzenie, upodobania... każdy jest inny.. ale też wszyscy mamy pępek, urodziliśmy się... po pierwsze jesteśmy ludźmi. Człowiek do człowieka niby podobny, a jednak zawsze znajdziemy różnice.  Współistniejemy w tej różnorodności i musimy być otwarci na odmienność drugiego człowieka.

 „Czasami pewnie się dziwisz, kiedy uświadomisz sobie, że nie wszyscy są tacy sami jak ty… Z wrażenia może ci nawet opaść szczęka.” Niemniej warto pamiętać, że że MY + WY + ONI może stać się jednym ogromnym MY0 komentarze :