Related Posts with Thumbnails

Jak wychować utalentowane dziecko

Najlepsze, co możesz zrobić, żeby wychować dziecko utalentowane, to sprawić, żeby dziecko samo chciało zostać kimś, kto ma talent.


"Wszystkie dzieci poniżej piątego roku życia są uzdolnione . Dlaczego zatem tak niewielu z nich zostaje to na całe życie? To wszystko przez rodziców! Większość z nas zwyczajnie nie nadaje się na rodziców dzieci zdolnych. Obarczeni życiowym doświadczeniem chcemy wychować człowieka o grubej skórze emocjonalnej, który będzie sobie radził z problemami i miał bezpieczne życie. Tylko że w ten sposób nie wychowasz nikogo wybitnego. Oto jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzieci artystów również zostają artystami. Absolutnie nie dlatego, że tak działają prawa genetyki. One wychowały się w atmosferze przyzwolenia na bycie kimś nieszablonowym, nie ograniczono ich talentów poprzez wychowywanie na rozsądnego, odpowiedzialnego człowieka."

W czwartek miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez firmę HP. Inspirujące zajęcia teoretyczne i praktyczne poprowadziła pani Ewa Nowak, pedagog-terapeuta. W gronie mam blogerek zastanawiałyśmy się, kim jest człowiek utalentowany, jak talenty rozwijać i jak ich nie zaprzepaścić... Dowiedziałam się, że nauczycielski frazes zdolny, ale leniwy nie jest komplementem, ale ulgą, dla rodzica, którego dziecko nie radzi sobie w systemie szkolnym... bo generalnie talent i lenistwo w parze nie idą... Dzieci rodzą się wszechstronnie uzdolnione, z potencjałem... Trzeba stworzyć im możliwości do maksymalnego rozwoju.


Ćwiczenia rozwijające „inteligencję artystyczną” dziecka zaktywizowały mamy i w miłej atmosferze dałyśmy się ponieść aktom kreacji na potrzeby warsztatów:). W każdym z nas jest potencjał, drzemie jakiś talent... pytanie, czy go odkryjemy i wesprzemy jego rozwój...? Na mnie już trochę za późno, ale dzieci mają większą szansę na rozwinięcie talentu, jeśli ich predyspozycje w danym kierunku zostaną wcześnie rozpoznane i jeśli szkoła i dom będą ze sobą ściśle współpracować. Wrodzona obietnica geniuszu, z którą przychodzi na świat większość dzieci, nie jest realizowana, ponieważ dziecku przeszkadza się w rozwijaniu jego uzdolnień...Warsztaty pod patronatem firmy HP, poprowadziła Ewa Nowak, zdjęcia udostępniła Wioleta Galla znana jako Mama Bloguje:)

0 komentarze :