Related Posts with Thumbnails

POŁOŻNA RODZINNA

Z pamiętnika położnej

Z pamiętnika położnej, to produkcja BBC, która powstała na motywach pamiętników Jennifer Worth, brytyjskiej pielęgniarki, która w latach 50-tych ubiegłego wieku pracowała jako położna w dotkniętej ubóstwem dzielnicy Londynu. To fascynujący obraz narodzin, życia, śmierci i społeczności, stojącej u progu wielkich społecznych przemian. Rok 1957. Dwudziestodwuletnia Jenny przyjeżdża do Londynu, do ubogiej dzielnicy East End, aby rozpocząć pracę położnej... Jenny odrzuciła luksusy i wybrała zawód położnej, wybrała życie i pracę w Nonnatus House, domu prowadzonym przez zakonnice. Została częścią zespołu położnych, odwiedzających ciężarne w Poplar i niosących pomoc najuboższym... Każdego dnia mierzy się z trudami życia w slamsach, ale również z ówczesną tradycją i praktyką. Narodziny 25ego dziecka, poród w domu, prymitywna aborcja, śmierć noworodka, tragiczne warunki sanitarne... kontra młódka z dobrego domu, która mogła być, kim tylko chciała, a postanowiła porzucić wygodne życie i zostać pielęgniarką. Młoda, odważna kobieta z marzeniami i chęcią niesienia pomocy. Naprawdę dobry serial. Już od pierwszego odcinka uświadamia nam, że tam gdzie przegrywa wiedza i medycyna wygrywa matczyne serce i intuicja. Wciągnął mnie i od kilku dni przezywam perypetie bohaterów... To nie jest typowy babski serial, kostiumowy, romantyczny ku pochwale macierzyństwa... to kawał dobrej roboty i kolejna produkcja BBC na wysokim poziomie. Polecam.
Z pamiętnika położnej

Wiecie, ze my kobiety, jesteśmy objęte opieką położnej od narodzin do śmierci? Zadaniem położnej rodzinnej jest ciągła opieka nad kobietą w każdym okresie jej życia... ja o tym jeszcze jakiś czas temu nie wiedziałam. Jakby to skomplikowanie nie brzmiało w świetle polskiego prawa położna poz jest zobowiązana do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu pielęgnacyjnej opieki położniczo – ginekologiczno – neonatologicznej. Wybór położnej środowiskowej odbywa się w poradni POZ na tych samych zasadach jak wybór pielęgniarki i lekarza... przez wypełnienie deklaracji. Nasz wybór nie podlega rejonizacji i  możemy go zmienić. Polskie prawo daje nam możliwość wyboru dowolnej położnej środowiskowej i wcale nie musi to być ktoś praktykujący tam, gdzie lekarz pediatra. Położna rodzinna sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży, po porodzie, nad noworodkiem do ukończeniu 6 tygodnia życia, zajmuje się kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi wymagającymi opieki w środowisku domowym.

W ramach ubezpieczenia NFZ kobietom przysługuje prawo do bezpłatnej opieki położnej środowiskowej, która może odwiedzać nas w ramach spotkań przedkoncepcyjnych, przygotowujących do ciąży, wizyt edukacyjnych już w trakcie ciąży i wizyt patronażowych w połogu. Położna może prowadzić naszą ciążę. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje spotkania z położną od 21. do 31. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia do porodu dwa razy na tydzień. Jest to jednak możliwe tylko w momencie, gdy wcześniej zostanie wypełniona i złożona deklaracja wyboru położnej. Korzystałyście z takich wizyt edukacyjnych przed porodem? Lekarz poinformował Was o możliwości spotkań z położną? Mam dwójkę dzieci, a nikt nawet słowem mi nie wspomniał, że mam takie prawo i możliwość...

W połogu położna odwiedza matkę i noworodka w ramach tzw. wizyt patronażowych jest ich od 4 do 6, nigdy jednak nie mniej niż cztery. Podczas tych wizyt położna powinna zbadać noworodka i sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo. Obejrzeć ranę po cięciu cesarskim lub po nacięciu krocza, sprawdzić czy macica obkurcza się prawidłowo i ocenić stan piersi i karmienie dziecka... pomóc przystawić do piersi, służyć radą.

Trochę mit... a jednak opieka położnej jest naszym prawem, gdy wypełnimy deklarację. Mamy prawo się jej domagać i egzekwować. Położne opiekują się kobietami w okresie dorastania, ciąży, połogu, jak i menopauzy, czy po zabiegach ginekologicznych... Mamy prawo do bezpłatnej i kompleksowej opieki na każdym  etapie życia. Kobiety powinny przez położną być edukowane w zakresie prozdrowotnego stylu życia kobiety, zapobiegania zakażeniom HIV oraz chorobom przenoszonym drogą płciową. Położna powinna kłaść nacisk na profilaktykę chorób ginekologicznych przypominać o badaniach okresowych. Kobieta po prostu powinna wybrać położną... A Wy wybrałyście?


0 komentarze :