Related Posts with Thumbnails

Matematyczne zabawy z duploDla wiekszości z nas matematyka była szkolna zmorą... wbrew pozorom dzieci mogą uczyć się matematyki i robić, to z przyjemnoscią. Matematyka to pewien sposób myślenia i porządkowania rzeczywistości. Matematyka dla dzieci nie może być tylko nauką abstrakcji. Dzieci powinny mieć możliwość działania realnymi przedmiotami, mówienia o konkretach... wiedza ścisle matematyczna przyjdzie z czasem. Aby się skutecznie uczyć, dziecko musi czerpać z nauki przyjemność, uczyć się przez zabawę dlatego nasz warsztat matematyczny zbudowałysmy wokół uwielbianych przez moją córkę klocków duplo:) Dzieci wykazują naturalną fascynacją nauką i matematyką, grunt, to żeby tej fascynacji nie zatraciły i matematykę po prostu polubiły.


Zabawa pierwsza to ustawianie piramidek z odpowiednią liczbą klocków, Vi zapamiętała, że każda kolejna cyfra jest o jeden większa. Sama budowała i widziała rosnacą wartość przez liczbę zużytych do tego celu klocków i wysokość wieży. 


Zabawa druga, to wstęp do rozwiązywania matematycznych zagadek. Łączenie w pary cyfy na klocku i obrazka. Vi posiłkowała się zbudowanymi wcześniej wieżami z klocków. Dopasowywała cyfrę na klocku do cyfry opisującej wieżę i wedle dziecięcej logki przeliczała ilość klocków na ilośc obrazków... stworzyła pewien ciąg matematycznego rozumowania i dziecięcego liczenia.
Zadanie trzecie, to zabawa wieksze mniejsze i porównywanie wartosci cyfr i wysokości wież z klocków. 


Na koniec dla odprężenia budowanie z klocków cyfr. Przestrzenne odwzorowywanie schematów.  Nauka przestrzennego myslenia, połaczona z klasycznym budowanuem z klocków. Karty z wzorami duplo cyferek znalazłam tutaj.Klocki duplo okazały sie bardzo przydatna pomocą matematyczną :)
A inne ciekawe warsztaty matematyczne znajdziecie:1 komentarz :

  1. Im szybciej dziecko oswoi się z elementami matematyki, tym lepiej będzie wspominać matematykę w szkole. Za moich czasów rodzice nie interesowali się takimi rzeczami, więc i dzieci szybko poddawały się trudnościom nauki.

    OdpowiedzUsuń