Related Posts with Thumbnails

Ból ucha domowe sposoby

Z bólem ucha nie ma żartów, w skrajnych przypadkach istnieje niebezpieczeństwo utraty słuchu. Przyczyn bólu ucha może być wiele, podobnie jak jego rodzajów. Zazwyczaj jest to tępy ból odczuwany gdzieś w głębi ucha. Pamiętam jak moja młodsza siostra często cierpiała na tą dolegliwość i  gdy Vi napomknęła o bolącym uchu od razu pojechała z panem tata do przychodni... Dostała antybiotyk.

Najczęstsze przyczyny bólu ucha to: zapalenie ucha zewnętrznego, głownie w wyniku zakażenia, mechaniczne urazy małżowiny usznej lub przewodu słuchowego zewnętrznego, zapalenie ucha środkowego, urazy kości skroniowej, gwałtowne zmiany ciśnienia, zapalenie migdałków, stany zapalne zębów. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego ucha jest infekcja bakteryjna, wywołana głównie przez bakterie z grupy paciorkowców. Ostrego zapalenia ucha środkowego nie da się leczyć metodami domowymi. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nieleczone prawidłowo zapalenie ucha może skutkować bardzo groźnymi powikłaniami, tj. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, ropniem mózgu czy zapaleniem błędnika. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa diagnoza lekarska. Domowe sposoby mogą pomóc, ale w przypadku zaawansowanej infekcji- gorączka, ból, wycieki z ucha antybiotyk jest konieczny. Ból ucha był w moim przypadku powodem zażywanie antybiotyku w ciąży, gdy nosząc pod sercem Vi ból ucha narastał równolegle z głuchotą.

Ból ucha to nie przelewki... wiem o tym, a jednak czując dyskomfort w prawym uchu zaczęłam googlować domowe sposoby na ból ucha... Każdy ból ucha to bezwzględny powód wizyty u lekarza, jednak niebywała bolesność tego schorzenia skłania do poznania skutecznych sposobów łagodzenia bólu... bo gdy ból narasta, a kolejka w przychodni długa można ulżyć sobie w cierpieniu...


Głównym powodem bólu ucha u dzieci i dorosłych to zatkana trąbka Eustachiusza. Sprzyja temu przeziębienie, infekcja zatok bocznych nosa lub alergia. Niektórzy zalecają wygrzewanie ucha, włożenie wacika z olejkiem kamforowym, podgrzaną oliwką do ucha czy innym rozgrzewającym specyfikiem. Jednak istnieje pewne ryzyko, bo wygrzewanie nasila stan zapalny i zwiększa się ryzyko rozwoju bakterii czy grzybów. Można pokusić się o samodzielna diagnozę... pociągnąć za małżowinę uszna jeśli ból się nasila chodzi o zewnętrzne zakażenie. W tedy domowe sposoby przyniosą ulgę. O ile olejek kamforowy nie podziałał, u mnie poskutkował okład z soli kuchennej podgrzanej na patelni i przełożonej do bawełnianego woreczka. Ciepła sól wygrzała ucho u dolegliwości ustały. Kolejnym domowym lekiem jest sok z czosnku lub cebuli posiada właściwości bakteriobójcze oraz łagodzi ból. Wyciśnięty sok ze świeżej cytryny lub imbiru wkroplony do ucha działa przeciwzapalnie i pozwolą szybko uporać się ze stanem zapalnym. Babciny sposób, to do bolącego ucha włożyć listek zgniecionego Geranium. Ciepłe okładu, opaska na skroń i do lekarza marsz!


Można spróbować kupić w aptece krople do uszu bez recepty...można... ale coraz więcej farmaceutów zaleca krople do nosa i odsyła do lekarza, bo skutki nieleczonej infekcji mogą być bardzo poważne. 

0 komentarze :