Related Posts with Thumbnails

DZIECIĘCE TALENTY konkurs HP


Pamiętacie post Dwa razy więcej uwagi, dwa razy więcej talentu? Dziś rozwinięcie tematu pod kątem sztuk plastycznych i konkurs dla Was, w którym do wygrania cenna nagroda, nowa drukarka HP Deskjet IA 3545! Chyba warto powalczyć?Dzieci rodzą się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości... My rodzice możemy wspomóc rozwój talentu dziecka, towarzyszyć mu na drodze rozwoju. Wspierać, inspirować i motywować. Wspmoagać w pracy nad dzieckiem pedagogów, którzy o dziecięce talenty dbają w szkolnyc murach. Bacznie obserwować dziecko i pielęgnować talenty, które może rozwijać w szkole i poza nią. Im więcej wysiłku włożymy w nakierowanie dziecka, tym talent naszego dziecka ma większa szansę na osiągniecie pełni możliwości. Zgodnie z hasłem „Dwa razy więcej… uwagi poświęconej dziecku, dwa razy więcej talentu, dwa razy więcej sukcesów”, HP w ramach kampanii Ink Advantage zachęca rodziców do pielęgnowania dziecięcych talentów.


Chciałabym Wam pokazać, jak wspieram talent plastyczny mojej córki, a na koniec zapytam jak Wy wspieracie talenty Waszych dzieci? Podpowiem jak stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi talentu, a w rewanżu poproszę Was o inspirujące zdjęcia i wskazówki.


Jak wspierać dziecko uzdolnione plastycznie? 10 rad, które mogą być pomocne :

1. Teczka Dokumentacja artystycznego rozwoju dziecka to elementarz rozwijania talentu. Kiedy zbierasz prace dziecka (opisane datą i tytułem, nuty nad którymi pracowało itp.), ono widzi, jak się rozwija. Taka teczka to dla niego jawny dowód, jak ogromny poczyniło postęp, a tym samym silne wsparcie dla dalszej pracy. Zbieraj do niej jak najwięcej pamiątek, zdjęć, wydruków, nut, planów zajęć, zeszytów, dyplomów itp. Dziś w dobie cyfryzacji wspomnień, świetnym rozwiązaniem jest skanowanie prac dziecka i archiwizowanie ich w folderze dedykowanym twórczości dziecka
2. Inspirujące wycieczki Muzea, wystawy, wernisaże... Niech dziecko obcuje ze sztuką. Inspirujące wycieczki to czas spędzony z dzieckiem i dawka motywującej inspiracji. Aktywizujmy dzieci i eksponujmy na bodźce, które pobudzają dzieci do aktywności twórczej, rozwijają predyspozycje, uwalniają auto ekspresję, pobudzają wyobraźnię...
3. Humor to wentyl bezpieczeństwa przy ciężkiej pracy. Warto docenić jego ogromną rolę motywującą do ciężkiej pracy, jaką jest rozwinie talentu.Wydrukuj zdjęcie bardzo znanego obrazu. Niech dziecko przerobi je po swojemu. Wydrukuj zdjęcia profilowe osób z otoczenia dziecka i niech ono wykona kolaż ... technika dowolna, interpretacja dowolna, artystyczne działania z przymrożeniem oka :)
4. Kreatywne kolorowanki u nas się świetnie sprawdzają. Vi ma 5 lat. Oglądamy oryginalne dzieło sztuki, córka dostaje wydruk i może pokolorować je po swojemu. Pracuje na genialnej kanwie, a interpretuje ją wedle własnej wrażliwości. Drukując kolorowanki dobieramy je do indywidualnych potrzeb dziecka.
5. Tematyczna literatura. Jest wiele pięknych książek traktujących o historii sztuki i sztukach plastycznych. Książek dedykowanych dzieciom i napisanych w prosty i przystępny sposób. Tak by dzieciom przybliżyć tematykę, poszerzyć ich horyzonty, a nie zniechęcić fachową terminologią.
6. Praca na dziełach wielkich malarzy. Obrazy inspirują, ale dziecko nie powinno ich kopiować, raczej na nich pracować i tworzyć coś swojego, nowego. Kolaż? Domalowywanie reszty do wycinku arcydzieła, a może wariacja na temat? Skanujemy, drukujemy, wycinamy, przyklejamy....
7. Nie krępuj artystycznej ekspresji dziecka. Niech się brudzi, robi bałagan, poznaje nowe techniki i środki wyrazu.
8. Zajęcia plastyczne w grupie rówieśników, udział w przeglądach, prezentacjach i konkursach plastycznych
9. Ekspozycja. Nic tak nie motywuje jak praca dziecka powieszona na honorowym miejscu w domu. Taka pochwała znaczy więcej niż tysiąc słów. Nie krytykujmy dziecka, szukajmy jego mocnych stron i doceniajmy wysiłki
10. Pamiętajmy, dziecko jest przede wszystkim dzieckiem, a dopiero potem dzieckiem zdolnym - nic na siłę! Dziecko musi mieć zaspokojoną potrzebę miłości, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Talent ma być dla niego przeżyciem przyjemnym i bogatym, a nie presją.
Każde dziecko jest potencjalnie zdolne, trzeba mu tylko stworzyć warunki umożliwiające rozwój owych zdolności oraz odpowiednio pobudzić je do aktywności intelektualnej. Bogata i różnorodna stymulacja we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na rozwój uzdolnień u dzieci. Ciekawa jestem jakie zdolności mają Wasze dzieci? I jak Wy, jako kochający rodzice owe talenty wspieracie? Może Wasze dziecko pięknie śpiewa, buduje z klocków, tańczy, dużo czyta, świetnie pływa... ? Jeśli chcecie wygrać drukarkę HP Deskjet IA 3545 przyślijcie zdjęcie realizujące temat " Moje utalentowane dziecko" i napiszcie w kilku zdaniach, jak wspieracie rozwój talentu dziecka. Szczegółowy regulamin akcji znajdziecie Tutaj. A galeria konkursowa tutaj.

HP INK ADVANTAGE

Po burzliwych naradach jury z 56 zgłoszeń konkursowych wybrało zgłoszenie nadesłane przez mamę 6 letniej Julki:


"6-letniej Julka. Pierwszoklasistki, która uwielbia malować, rysować, śpiewać i tańczyć - taka artystyczna dusza:) Wspieram jej talenty już od kiedy ukończyła roczek i dostała swoją pierwszą kartkę do bazgrania. Najpierw rysowałam dla niej proste kolorowanki. Później zaczęłam robić bloga kolorowankowego i każdy w sieci może korzystać z tych kolorowanek. Dwa miesiące temu założyłam bloga by na bieżąco te jej artystyczne poczynania archiwizować. Planując czas wolny zawsze szukamy miejsc gdzie będzie też mogła artystycznie się "wyżyć". :) Wysyłamy jej prace na konkursy (czasem są one nagradzane), a wiele z prac ozdabia także nasz Dom. Julka chodzi też na zajęcia taneczne i ostatnio prosi mnie bym zapisała ją na gimnastykę artystyczną (już ona dba o swoje interesy) ;). A na zdjęciach można zobaczyć jak miała 3 lata i malowała płot we Wrocławskim Zoo, oraz jej ostatnie działa - jakże ulubione jaszczurki (jej własne projekty i ich wykonanie) oraz koszulki - w tym najnowszą ze Szczerbatkiem. Taka to nasza mała artystka."

Gratulacje i proszę o kontakt klimaty.dzieciece@gmail.com 

0 komentarze :