Related Posts with Thumbnails

Dwa razy więcej uwagi, dwa razy więcej talentu


Pamiętacie recenzję książki Jak wychować zdolne dziecko? Odkąd Vi poszła do przedszkola i wkroczyła na ścieżkę edukacji coraz częściej zastanawiam się jak wspierać jej rozwój, by osiągnęła pełnię swoich możliwości... Patrzę na moją córkę i widzę piękną, mądrą dziewczynkę... Ale chyba każdy rodzic tak ma, że wszystko, co złe to nie moje dziecko... Moje jest najmądrzejsze, najzdolniejsze, absolutnie perfekcyjne... the best of the best.


Dzieci rodzą się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Każde dziecko przejawia predyspozycje w określonych dziedzinach, ma wrodzone talenty czekające  by się ujawnić. Niemniej ogromna jest rola rodzica, by wskazać dziecku drogę i wspierać je w rozwoju. Dwa razy więcej uwagi poświęconej dziecku, to dwa razy więcej talentu. Rodzic wspiera dziecko towarzysząc mu na drodze rozwoju, jego rolą jest motywowanie dziecka. Zbyt późno odkryte predyspozycje nigdy nie będą mogły się w pełni zrealizować.


Nie chcę pozostawiać talentu córki samego sobie, od pań w przedszkolu słyszę, że Vi pięknie maluje, duma mnie rozpiera, gdy patrzę na jej prace na przedszkolnej gazetce... Muszę działać... Nie chcę katować jej nauką, zmuszać do miliona zajęć dodatkowych ponad jej siły, ale pozytywnie motywować do zgłębiania umiejętności. Ostatnią rzeczą jaką bym chciała jest utrata radości tworzenia, stłamszenie talentu przez nacisk... Wbrew pozorom odkrywanie talentów nie ma nic wspólnego z posyłaniem dziecka na tysiące zajęć dodatkowych. Aby rozpoznać talent u dziecka trzeba je po prostu uważnie obserwować. Poświęcić czas, uwagę i dać możliwość swobodnej, kreatywnej zabawy. Podsuwam córce artykuły plastyczne, drukuję reprodukcje, drukuję  kreatywne kolorowanki, skanuję jej prace i archiwizuję w komputerowych folderach, wieszam obrazki na honorowym miejscu w domu, chodzimy do muzeów, na wystawy... staram się, by obcowała ze sztuką w wersji kids friendly.A Wasze dzieci jakie mają talenty? Sportowe, przywódcze, aktorskie, przyrodnicze, matematyczne? A może pięknie śpiewają i tańczą? Kochają czytać, budują drapacze chmur z klocków? Zastanawiacie się jak je wspierać? Jak stworzyć dziecku warunki do optymalnego rozwoju i rozwijania talentów? My, rodzice często nie doceniamy naszych kompetencji i ogromnej roli jaką ma nasze wsparcie. Zapominamy, że możemy poświęcając dzieciom uwagę rozwijać ich talenty.

10 rad, o których powinniśmy pamiętać:

1. Przez uważną obserwację swobodnych działań dziecka zidentyfikujmy predyspozycje dziecka. Znajdźmy dziedziny, które je interesują, które sprawiają mu radość.
2. Okazujmy dziecku zainteresowanie, dopingujmy aktywność i motywujmy do rozwoju.
3. Stwórzmy dzieciom przestrzeń do rozwijania swoich pasji, środowisko sprzyjające rozwojowi talentu. Stwórzmy atmosferę, która będzie dziecko stymulować intelektualnie, pobudzała jego ciekawość.
4. Nie krytykujmy dziecka, szukajmy jego mocnych stron
5. Stymulujmy rozwój dziecka, odwiedzajmy ciekawe miejsca, czytajmy inspirujące książki, szukajmy bodźców w otaczającym świecie. Aktywizujmy dzieci i eksponujmy na bodźce, które pobudzają dzieci do aktywności twórczej, rozwijają predyspozycje, uwalniają auto ekspresję, pobudzają wyobraźnię...
6. Dajmy dziecku wolność ekspresji
7. Bawmy się z dzieckiem
8. Pozwólmy dziecku doświadczać, eksperymentować, dowiadywać się i porównywać, szukać i drążyć w głębinach wiedzy, wyruszać w podróże odkrywcze - czasami trudne, ale jakże bogate i fascynujące. (C. Freinet)
9. Pamiętajmy, że nasze zaangażowanie i towarzyszenie w rozwoju to inwestycja w talent dziecka. Dwa razy więcej uwagi poświęconej, to dwa razy więcej talentu.
10. Pamiętajmy, dziecko jest przede wszystkim dzieckiem, a dopiero potem dzieckiem zdolnym - nic na siłę! Dziecko musi mieć zaspokojoną potrzebę miłości, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Talent ma być dla niego przeżyciem przyjemnym i bogatym, a nie presją.


* Wpis powstał we współpracy z marką HP w ramach kampanii edukacyjnej Ink Advantage „Dwa razy więcej uwagi poświęconej dziecku, dwa razy więcej talentu, dwa razy więcej sukcesów"Z początkiem nowego roku szkolnego firma HP chciałaby pokazać jak pielęgnować i dlaczego warto dbać o indywidualny rozwój talentów dzieci. Zaangażować rodziców do towarzyszenia dzieciom w odkrywaniu i rozwijaniu swoich pasji. 

0 komentarze :