Related Posts with Thumbnails

Hektor o tolerancji

Odkąd Vi poszła do przedszkola, a to raptem tydzień... już wiem, ze dzieci bywają okrutne, a krytyczny wzrok dorosłych często wyczula dzieci na odmienność... Tłumaczę jej, że inny nie znaczy gorszy, powołuję się na bliskie Vi przykłady... a jednak gdy cała grupa zwróciła uwagę na czyjąś odmienność mogę mieć tylko cichą nadzieję, że może dziecko nie będzie prowodyrem drwin... Wiem, że tolerancji i szacunku dla odmienności muszę dziecko nauczyć w domu. Moja córka natomiast przekonała się, że to co dla niej jest naturalne... niekoniecznie jest takie oczywiste dla innych dzieci... Trudne to... i przykre zarazem jak mało wyrozumiałości jest w otaczającym nas świecie. Akceptacja czegoś, co pozornie odbiega od jakiejś umownej normy bywa trudna pod presją grupy rówieśniczej. Dzieci z natury są otwarte na odmienność i różnorodność... wynika, to z ich ciekawości.... często dopiero reakcja innych uświadamia im, że coś/ktoś jest inny. Dzieci nie rodzą się z negatywnymi przekonaniami co do różnic. Są ufne, akceptujące i tolerujące... ale słuchają, bacznie obserwują nas dorosłych... i od nas niestety uczą się nietolerancji.


Nakładem Wydawnictwa M ukazała się książka Steva Barnes Hektor. Tytułowy bohater jest inny niż pozostałe zwierzęta. Jego niezwykłe czarno-białe paski sprawiają, że jest obiektem kpin ze strony innych zwierząt. Przypadkowe spotkanie otwiera oczy Hektora na prawdziwą przyjaźń. Zaczyna dostrzegać i doceniać własne cechy charakteru, z których istnienia nie zdawał sobie sprawy. Kiedy niebezpieczne okoliczności wystawiają go na próbę, jest dzielny i odważny jak lew, chociaż nim nie jest! Wzruszająca i niezwykle mądra historia, pięknie ilustrowana wspaniałymi akwarelami, pozwala dziecku odnaleźć się w niezrozumiałym dla niego świecie. Niezwykła historia małego zwierzątka uczy i podkreśla wartość przebaczenia, szacunku dla odmienności oraz potrzebę spojrzenia poza zewnętrzne pozory! 

Prosta zwierzęca bajka, która przybliży maluchom pojęcie szacunku i tolerancji oraz rolę wybaczania. Wytłumaczy, że wygląd nie świadczy o wartości drugiego człowieka. Uczuli, że prawdziwi przyjaciele akceptują nas takimi, jacy jesteśmy. Różnimy się upodobaniami, pasjami, religią, wyglądem... Każdy z nas jest inny... Dzieci od najmłodszych lat trzeba uczyć szanować odmienność innych... Tolerancję wynosi się z domu. Nasze dziecko będzie wolne od uprzedzeń i nauczy się samodzielnie myśleć, gdy nauczy się od rodziców, że należy unikać pochopnego oceniania innych, obrażania, wyśmiewania odmienności

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa M, mam dla Was egzemplarz Hektora. Zapraszam na szybki konkurs. Kto chętny pisze w komentarzu dlaczego chce by jego dziecko wyrosło na człowieka tolerancyjnego? Najciekawsza odpowiedź zostanie nagrodzona książką.


0 komentarze :