Related Posts with Thumbnails

Fotografia dziecięca


Jesteś Rodzicem, masz cudowne dziecko/dzieci, a to najwspanialsi i najwdzięczniejsi modele. Nie ważne w jakiej sytuacji robimy zdjęcie, na spacerze, podczas kąpieli, w czasie zabawy – każda chwila jest warta uwiecznienia. Każdy moment z życia Naszych dzieci jest ważny, postaraj się mieć aparat ( bądź telefon komórkowy ) zawsze pod ręką…  

Ważne światło ! O świetle trzeba pamiętać… Dzieci, szczególnie te najmłodsze mają oczy nieprzyzwyczajone do błysku lampy, nawet starsi ludzie mają czasem z tym problem dlatego… Postarajcie się ustawić Waszą pociechę w taki sposób, aby twarzą było skierowane np. w stronę okna ( jeśli robicie zdjęcia w domu ) i nie róbcie też zdjęć pod słońce, bo na zdjęciu nie uchwycicie ślicznej minki Malca tylko wielką czarną plamę ze słońcem w tle ;) 


Niekoniecznie uśmiech ;)  Muszę o tym napisać na samym początku… Mój apel do wszystkich fotografujących Mam i Tatusiów: NIE ZMUSZAJCIE DZIECI DO SZTUCZNYCH UŚMIECHÓW ! Każda minka jest piękna.... Przymuszając dziecko zwrotami: „Uśmiechnij się!”, „Stój prosto!”, „Nie ruszaj się, bo mama robi zdjęcie !” tylko zniechęcimy je do aparatu i… do siebie też ! Dziecko musi kojarzyć aparat z czymś naprawdę pozytywnym, naturalnym – wtedy fotografujący ma naprawdę duże pole do popisu :) 


Zdjęcia w ruchu…  Jeszcze kilka lat temu ukazanie ruchu na zdjęciach stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalistów, nie wspominając o laikach. Obraz na zdjęciach stawał się rozmazany, niewyraźny i ciężko było dojrzeć to, to chcieliśmy „złapać”.  To wszystko przez czas naświetlania, lepiej było stanąć w bezruchu, ustawić ostrość i dopiero wtedy nacisnąć spust migawki.  Zatem, jak zrobić zdjęcie w ruchu aby obraz nie był rozmyty? Co to jest czas naświetlania? To po prostu czas otwarcia migawki w aparacie. Im dłużej jest ona otwarta, tym więcej światła trafia na matrycę. Czyli… Ustawiając wartość np. 1/10 to miara jednej dziesiątej sekundy, więc to długi czas naświetlania i tym samym wykonanie ostrego zdjęcia w ruchu jest praktycznie niemożliwe. Im krótszy czas naświetlania, tym większa szansa na wykonanie idealnej fotografii, np. 1/500. Zmieniając te wartości należy jednak pamiętać o bardzo istotnej sprawie! Im krótszy czas naświetlania, tym aparat wpuszcza do matrycy mniej światła! Skracając czas naświetlania pamiętajcie o tym aby zwiększyć wartość ISO, np. z wartości 400 na 800.
  

Lubicie podróżować? Zwiedzać?  Na pewno większość z Was odpowiedziała na te pytania twierdząco. Kolejne pytanie, jakie się nasuwa to, jak robić zdjęcia żeby nic nam nie umknęło, ba! Żeby przeglądając po latach album przypomnieć sobie o czymś, o czym normalnie byśmy zapomnieli?  Podczas wycieczki skup się na detalach. Może się to wydawać błahe, ale często bywa tak, że chcemy uchwycić i pokazać na zdjęciu potęgi jakiejś majestatycznej budowli czy bogactwa katedry, jednak każdy obiektyw ma swoje pole do popisu, które często jest… niewystarczające. Dlatego polecam skupienie się na detalach, bo to one sugerują wygląd całości. Podobnie jest nie tylko przy fotografowaniu obiektów czy budowli… Dajmy na to morze, kto z nas nie próbował objąć go całego? Kto nie chciał zachować na zdjęciu jego wielkości i ”nieskończoności”, a ja, zamiast tego polecam fotografowanie małych, ale jakże bardzo oddających klimat detali. Niech kompozycja sugeruje rozmiary obiektu… Skupiając się na detalach stajemy się poniekąd narratorami pewnych treści, a poza tym, jeżeli ktoś zechce zobaczyć zdjęcie całego obiektu, budynku czy miejsca to zrobiona przez Ciebie fotografia zachęci go do zwiedzania, a jeśli nie to zawsze może kupić sobie pocztówkę, na której widać więcej ;-) Ty postaraj się pokazać własne ja… Odczucia, interpretację, punkt widzenia. Spróbuj, a gwarantuję, że takie zdjęcia wzbudzą w Tobie i Twoich bliskich więcej pozytywnych wspomnień gdy wrócicie do odwiedzanych miejsc otwierając album…  


Efekt czerwonych oczu spowodowany jest głównie tym, że wbudowany flesz aparatu znajduje się zbyt blisko obiektywu.  Najprostszym trikiem pozwalającym uniknąć „efektu Zombie” jest używanie zewnętrznej lampy błyskowej, ta znajduje się w większej odległości od obiektywu, a im bardziej rośnie odległość między fleszem a obiektywem, ryzyko pojawienia się czerwonych oczu zdecydowanie maleje.  


W plenerze Najłatwiej fotografuje się w pochmurne dni, wtedy światło jest rozproszone dlatego najlepiej fotografować rano lub wczesnym wieczorem.  W słoneczne dni warto użyć blendy fotograficznej do rozświetlania cieni na twarzy. Jeśli nie macie takiego sprzętu to można pomóc sobie jakąś dużą jasną powierzchnią, np. kawałkiem styropianu :)  Ciekawy efekt daje też lampa błyskowa, daje ona efekt rozświetlonego obiektu na lekko ciemnym tle, jednak nie polecam używania lampy gdy robimy zdjęcia np. na tle ściany, bo zrobią się cienie, a to wygląda niekoniecznie ładnie. Dbajcie o porządek w kadrze, głównie chodzi mi o to żeby tło nie było zbyt skomplikowane, bo model „zginie” na fotografii na rzecz kłującego w oczy drugiego planu.  Jedno zdjęcie możecie zrobić z różnych kątów i różnych pozycji modela, po wakacjach wybierzecie te najlepiej ukazujące to co chcielibyście zapamiętać.  Jeśli podoba się Wam jakiś widok, budynek czy inne miejsce sfotografujcie krajobraz, bez modela ;)  


Gdy na dworze pada deszcz, a Wy usychacie z nudów najlepszą zabawą, zarówno dla mamy jak i dla dziecka może być domowa sesja zdjęciowa :) 

O czym należy pamiętać ? Ważne jest tło, najlepiej jednokolorowe – wspaniale nadaje się do tego zwykłe prześcieradło ! Tak, wcale nie żartuję ;) Uprasuj prześcieradło ( albo bardzo pognieć ) i powieś na ścianie czy szafie… Jeśli nie masz takiego miejsca w domu to ustaw obok siebie krzesła i zarzuć materiał. Ważne jest to, żeby część materiału leżała na podłodze. Pamiętaj o świetle ! Najlepiej ustawić tło naprzeciwko okna, bo naturalne światło jest najlepsze – żadna lampa go nie zastąpi. Teraz pomyśl o tym, w co ubrać małego modela, jakie akcesoria dać mu aby się świetnie bawił ? Przygotuj dwa zestawy ubrań, maskotkę czy inna zabawkę – wszystko niech jest w zasięgu ręki… No i zaczynamy ! Model przebrany ? To posadź go na materiale, który leży na podłodze i… PSTRYKAJ ! Daj dziecku zabawkę do ręki, a może bardziej zainteresuje je Twój telefon komórkowy ? Możesz podać też coś do jedzenia, maluch będzie sobie chrupał jabłuszko, a Ty będziesz miała świetne zdjęcia, gwarantuję. 

ZŁOTA RADA: Niektóre Maluszki ciężko usadzić w jednym miejscu dlatego daj dziecku, podczas sesji do rączki coś co je zainteresuje, coś czym codziennie nie pozwalasz mu się bawić. Aby dziecko patrzyło się w obiektyw weź do ręki jakiś piszczek lub np. gwizdek i w chwili gdy będziesz robić zdjęcie wydaj dźwięk. Artykuł przygotowała dla Was Sylwia Kanka http://www.foto-misie.pl/, energiczna mama uroczej Mai, która od 5 lat zajmuje się fotografią. Ulotne chwile zatrzymuje w kadrze. Zajmuje się fotografią dziecięcą, ciążową i rodzinną. Łamiąca stereotypy pasjonatka fotografii. Chętnie podejmuje nowe wyzwania, bawi się tematyką, podchodzi do pracy nieszablonowo i łamie utarte konwencje. 


0 komentarze :