Related Posts with Thumbnails

ODPIELUCHOWANIE


Pożegnanie pieluch, temat spędzający sen z powiek nie jednej matce... pole rodzicielskiej rywalizacji, trzecie w kolejności kryterium w plebiscycie na super matki ( zaraz po sposobie rodzenia i  karmienia ofcourse )... W kontekście presji na szybkie odpieluchowanie może się to wydać śmieszne, ale wychodzę z założenia, że nic na siłę! Odpieluchowanie proste i szybkie nie jest! Na pożegnanie z pieluchami przyjdzie odpowiednia pora, a na trening czystości musi być gotowe i dziecko i mama. Mama nawet przede wszystkim, bo często, gęsto to właśnie mama blokuje proces odpieluchowania- brak jej cierpliwości, konsekwencji, boi się zasikanego mieszkania i sterty prania.


Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane? Nie wiem. Ja słyszałam już w okolicach 9 miesiąca życia dzieci, że powinnam pożegnać pieluchy i że jestem leniwa... że wstyd, że jeszcze dzieci nie odpieluchowałam... Cóż,wychodzę z założenia, że dzieci rozwijają się w swoim tempie i każde w swoim czasie na pożegnanie pieluch będzie gotowe. Dziecko uczy się sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, uczy się mechanizmu przyczyna-skutek, gdy do tego dojrzeje. Odpieluchowanie, to ważny moment w rozwoju dziecka. Często stresujący. W toku rozwoju dziecko skupia się na zdobywaniu różnych nowych umiejętności... gdy uczy się chodzić, rozwija mowę... nici z odpieluchowania. Nie wszystko na raz, nie wszystko na hurra.

takie nieludzkie praktyki odradzam
Jeśli rozpoczniemy trening z nocnikiem zanim dziecko będzie na to gotowe, będziemy na nie naciskać, wywierać presję, to tylko zniechęcimy dziecko wydłużymy i utrudnimy proces odpieluchowania. Nie ma magicznej daty granicznej, która byłaby właściwa dla każdego dziecka. Większość dzieci nabywa odpowiednich umiejętności fizycznych i psychicznych niezbędnych do odpieluchowania pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia, ale nasze dziecko na odpieluchowanie może być gotowe wcześniej lub o wiele później... Dużo zależy też od indywidualnych predyspozycji samego dziecka. Jedno jest pewne, dziecko gdy będzie gotowe da nam znać.

Każde dziecko jest inne i metodę odpieluchowania trzeba indywidualnie dopasować do dziecka, niemniej jest kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać:

1. Dziecku łatwiej opanować nocnik, gdy stabilnie siedzi i samodzielnie się porusza. Wcześniej próby nauki nocnika raczej zakończą się fiaskiem chyba, że nastawiamy się na NHN.
2. Idealny na odpieluchowanie jest okres letni, gdy na dworze ciepło i można pozwolić dziecku na bieganie w samych majteczkach.
3. Nocnik  (1) nie musi być bajerancki, ale powinien być dobrany do dziecka- stabilny, nie za głęboki, pasujący do małej pupy. Dziecko powinno się z nocnikiem oswoić, nie musi od razu się do niego załatwiać.
4. Należy zaopatrzyć się w zapas majtek (3) i ubierać je dziecku. Gdy żegnamy pieluchy, to ich nie ubieramy! Dziecku łatwiej opanować mechanizm sikania, gdy zmoczy majtki, niż gdy ma chłonnego pampersa na pupie! Do tego wygodne ubranie, które dziecko łatwo zdejmie samodzielnie.
5. Nocnik powinien być na wyciągnięcie ręki. Dosłownie i w przenośni.
6. Gdy boimy się wyjścia bez pieluchy lub nocy bez niej warto mieć w pogotowiu pieluchomajtki lub majtki treningowe (2), żeby dziecko i mama mieli komfort, że w razie wpadki są zabezpieczeni, ale żeby nie ubierać już dziecku pieluch jako takich.
7. Na noc podkłady (4) nieprzemakalne pod prześcieradło i zapas pościeli (córkę udało mi się odpieluchować równolgle w dzień i w nocy, z synem jeszcze zaliczamy w nocy wpadki). U nas sprawdził się nocnik przy łóżku i wysadzanie przez sen. Warto spróbować ograniczyć nocne picie.
8. Każdy nocnikowy sukces dziecka warto chwalić, ale nie karćmy za porażki, takie prawo procesu uczenia się... Nie strasz, nie krzycz, nie karz, wpadki się zdarzają i będą się zdarzać.
9. Nie zaczynaj odpieluchowania dziecka, gdy jest skupione na jakimś innym ważny dla niego momencie- nauka chodzenia, mówienia, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa, choroba, pójście do żłobka, czy przedszkola... te i wiele innych sytuacji odroczą odpieluchowanie w czasie
10. Mamo bądź cierpliwa, konsekwentna i nastaw się na wzmożony okres prania i sprzątania. A przed wszystkim podejdź do tematu realistycznie ! Odpieluchowanie to proces, nie pożeganacie pieluch na pstryknięcie palcami.


0 komentarze :