Related Posts with Thumbnails

DZIECKO A UPAŁY

Z nieba leje się żar, a ciebie dręczą tysiące wątpliwości. Jak ubrać malucha? Wyjść z nim na spacer czy zostać w domu?  Jak deszcz i zimno źle jak upał... lepiej nie narzekać tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach ochrony dziecka przed słońcem... Małe dziecko znosi upał o wiele gorzej niż dorosły, a co gorsze samo nie może się przed nim bronić. Wysokie temperatury i ostre słońce mogą być dla dziecka szkodliwe.


1. KREM Z FILTREM UV
skóra dziecka jest bardzo cienka. Nie potrafi się bronić przed działaniem promieni UV. Słabo produkuje melaninę – naturalną ochronę przed słońcem. Bardzo łatwo ulega poparzeniu słonecznemu, a to w przyszłości może prowadzić do czerniaka skóry. Dlatego zawsze przed wyjściem na spacer smarujemy je kremem z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej 20) powtarzamy smarowanie co godzinę, dwie. Uwaga, słońce opala także w cieniu. Dla maluchów najlepsze są blokery - preparaty całkowicie blokujące działanie słońca na skórę. Na rynku pojawiły się też ubranka dla dzieci z filtrem. Oznaczone są specjalnym symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor). Materiały te zawierają specjalne cząsteczki, które osłabiają działanie promieniowania

2. GODZINY SPACERÓW
Jak wiadomo słońce najmocniej promieniuje między godziną 11 a 15. Dlatego na spacer z dzieckiem najlepiej jest wybrać się rano lub popołudniu

3. CZAPKA Z DASZKIEM OBOWIĄZKOWA
W upał maluch nie może wychodzić na dwór bez nakrycia głowy. Najlepszy jest płócienny jasny kapelusik z dużym rondem, który osłania też twarz i kark.

4. OKULARY
Oczy malucha są tak samo narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych jak i nasze. Dzieci również powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Promienie słoneczne mogą doprowadzić do chorób oczu, a także poważnych uszkodzeń siatkówki. Ponieważ oczy człowieka do 12-go roku życia łatwiej przepuszczają światło, a soczewka oka nie zatrzymuje promieni słonecznych. Oczywiście przy doborze okularów powinno się zwrócić uwagę, a by były to okulary plastikowe, a nie szklane. Jak wiadomo dzieciaki są w ciągłym ruchu i podczas zabawy okulary mogły by się stłuc i skaleczyć twarz.

5. REGULARNE POJENIE
Jest to szczególnie ważne przy wysokich temperaturach powietrza. Małe dziecko nie ma jeszcze wyrobionego nawyku proszenia o wodę, kiedy odczuwa pragnienie, dlatego musisz sama podsuwać mu coś do picia w regularnych odstępach czasu.

6. NIE PRZEGRZEWAJ!
Przegrzewanie dziecka zaburza jego delikatny mechanizm termoregulacji i osłabia odporność. Wybieraj przewiewne, luźne, jasne ubranka z naturalnych tkanin, które ochronią przed słońcem. ubierając dziecko zastanów się czy tobie samej w takiej kreacji nie byłoby za gorąco

7. W UPAŁY NIE CHCE SIĘ JEŚĆ
Ani dorosłym a ni  dzieciom gdy upał nie chce się jeść... Szykuj lekkie przekąski, sałatki, chłodniki. Smażone ciężkie potrawy są kiepsko przyswajane przy wysokich temp. czasem warto spakować kanapki do plecaka i nakarmić dziecko w plenerze, gdy zgłodniej od zabawy:)

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa korzystnie na samopoczucie i umożliwia syntezę witaminy D. Pamiętajmy jednak, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywoływać też wiele objawów niepożądanych.


0 komentarze :