widzę...słyszę...
Mój miesięczny synek dobrze słyszy i widzi coraz lepiej...wodzi wzrokiem za przedmiotami odwraca główkę w stronę dźwięku...mały cud, który przeżywa każdy rodzic:)
W pierwszych tygodniach życia maluch poznaje świat głównie poprzez dotyk. Bodźce dotykowe wspomagają rozwój ośrodkowego układu nerwowego i wpływają na tworzenie się połączeń między neuronami, dlatego tak ważne jest, abyś dbała o kontakt dotykowy z dzieckiem. Staraj się go często przytulać, dotykać i głaskać, np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Przed kąpielą wykonuj maluszkowi masaż dłońmi nawilżonymi oliwką. Masaż obniża poziom stresu, normuje oddech i krążenie krwi oraz ułatwia trawienie. Przytulanie, głaskanie i całowanie sprawi, że maluch poczuje się bezpiecznie.
Słuch dziecka możesz stymulować łagodnie do niego przemawiając, nucąc, mrucząc, śpiewając mu piosenki, włączając muzykę. Potrząsaj grzechotką najpierw z prawej, potem z lewej strony główki dziecka i obserwuj, czy reaguje na słyszane dźwięki. Malec najbardziej lubi słuchać twojego głosu, który poznał już w życiu płodowym. Miej na uwadze fakt, że rozpoznaje on ton twojego głosu. Co prawda nie rozumie znaczenia słów, ale różnicuje intonację wypowiadanych zdań – wie, kiedy jesteś zdenerwowana, a kiedy spokojna. Dlatego nie krzycz, nie mów szybko ani nerwowo, bo taki nastrój udzieli się również dziecku.
Wzrok niemowlęcia jest początkowo bardzo słaby i ma tylko 4 procent ostrości wzroku dorosłego człowieka. Smyk dostrzega tylko najbardziej proste kształty i żywe, kontrastowe kolory. Aby stymulować rozwój wzroku dziecka urządź jego pokoik w wyraziste, geometryczne wzory w kolorze czerwonym, białym i czarnym – duże kontrasty są dobrym treningiem zmysłu widzenia. Nad łóżeczkiem warto umieścić karuzelę z pozytywką. Kolory elementów karuzeli powinny być mocne, ponieważ stonowane pastele nie przyciągną wzroku malucha. Trzymając zabawkę powoli przybliżaj ją i oddalaj od twarzy dziecka, gdyż jest ono bardzo zaciekawione ruchem. Z czasem jego wzrok będzie fiksował, czyli zatrzymywał się na dłużej na danym przedmiocie. Pamiętaj, że noworodek widzi najlepiej te obiekty, które są oddalone od jego twarzy o około 20 cm. Z tej odległości widzi twoją twarz. Szybko ją zapamiętuje, więc kiedy zmienisz uczesanie lub założysz okulary, dziecko na pewno to dostrzeże!
Zmysł węchu jest u noworodków dosyć dobrze rozwinięty – maluch rozpoznaje po zapachu swoich rodziców. Zapach mamy kojarzy mu się z bezpieczeństwem, dlatego tak uwielbia wtulać się w jej ramiona. (Autor: Kamila Gieba)
0 komentarze :