Related Posts with Thumbnails

SUFRAŻYSTKA

„Wy, mężczyźni, zmusiliście nas do stosowania przemocy. Przemawiamy do was waszym językiem – językiem wojny”


Film przedstawia początki ruchu sufrażystek, w którym kobiety walczyły o zwiększenie praw obywatelskich... Szczerze to kiepski filmowy hołd złożony aktywistkom walczącym o prawa wyborcze dla kobiet. Nie porwał mnie, nie olśnił... Film jakże ważny... i niestety nijaki i tendencyjny... Sufrażystka, to dramat kostiumowy o kobietach walczących o prawa wyborcze na przełomie XIX i XX wieku. Produkcja skupia się na kryzysowych momentach protestów, gdy działaczki musiały zacząć działać w głębokiej konspiracji z powodu coraz brutalniejszych interwencji państwa. Sufrażystki, poświęciły życie walce o równość i sprawiedliwość Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. Sufrażystki. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania kobietom praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne. Dzięki ich determinacji i nowoczesnym poglądom wygrały walkę z rządem. W 1918 roku brytyjski Parlament przyznał częściowe prawo głosu kobietom. 10 lat później sufrażystki osiągnęły niekwestionowane zwycięstwo, gdy prawa wyborcze kobiet i mężczyzn zostały całkowicie zrównane.  


"Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw – wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne" 


Rok 1912, zachodni Londyn. Maud Watts nie ma łatwego życia. Takich kobiet jak ona jest wiele... żona i matka, która ciężko pracuje w pralni, a oprócz tego zajmuje się synem, mężem i domem. Jej życie jest nudne, nijakie i cholernie ciężkie. Trudno jej sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej, skoro w ten sposób żyją wszystkie znane jej kobiety. Kiedy do jej życia wkraczają sufrażystki, w Maud dojrzewa potrzeba walki i buntu, potrzeba odzyskania prawa do stanowienia o sobie samej.

 

0 komentarze :