Related Posts with Thumbnails

DAJCIE SIĘ PRZYCIĄGNĄĆ DO GINEKOLOGA


U ginekologa była ostatni raz w ciąży, potem jakoś czasu nie było... małe dziecko, dom praca. Nie miała czasu chorować, nic ją nie bolało. Jedyny lekarz, którego odwiedzała regularnie, to pediatra, bo jej córka chorowita była. Może miesiączki obfitsze, bardziej bolesne, jakieś plamienia zauważyła, ale konsultowała z koleżankami, po ciąży hormony szaleją i tak bywa. Lata mijały, a gabinet ginekologa zawsze miała nie po drodze. Chodziła na pilates, biegała, zdrowo się odżywiała i co najważniejsze, nie czuła się chora. Nie ma co szukać choroby na siłę sobie powtarzała... Cytologię zrobiła w przerwie na lunch, bo koleżanka ją namówiła. Potem był telefon z przychodni - miała pilnie stawić się po odbiór wyników. Podejrzenie raka spadło na nią jak grom z nieba, zamarła i zesztywniała ze strachu. Rak to jak wyrok śmierci, dlaczego ja ? gorączkowo pytała. Potem była kolposkopia, szpital... niepewność czekanie. Lakoniczny komunikat lekarki rak jest w stadium przedinwazyjnym. Termin operacji na 26 maja, ot tak na dzień matki...

Szacuje się, że rak szyjki macicy średnio odbiera kobiecie 26 lat życia. O tyle dłużej mogłaby cieszyć się życiem, być z rodziną i pracować, gdyby tylko zadbała o swoje zdrowie. Regularne wykonywanie cytologii umożliwia wykrycie choroby w jej wczesnym stadium.


Profilaktyczna wizyta u ginekologa dla wielu kobiet, które nie były w gabinecie od lat, może być stresującym przeżyciem. Niepotrzebnie! Pamiętaj, że badanie profilaktyczne to najlepszy sposób, by upewnić się, czy jesteś zdrowa. Daj się przyciągnąć do ginekologa. Nie rezygnuj z profilaktyki! Świadomość Polek związana z chorobami narządów rodnych, a także z wykonywaniem badań ginekologicznych w dalszym ciągu jest dość niska. Od lat pokutuje bowiem stwierdzenie, że do lekarza idzie się wtedy, gdy coś dolega. Kobiety nadal boją się, czasem wstydzą i szukają wymówek, by nie chodzić do specjalisty. Mamy, ciocie i babcie, które rzadko bywają u ginekologa nie dają, tym samym, dobrego przykładu córkom, siostrzenicom i wnuczkom. To błąd, za który niekiedy płaci się wysoką cenę. Wiele chorób ginekologicznych nie boli, a objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego tylko regularne badania ginekologiczne mogą pomóc we wczesnym wykryciu poważnych chorób, w tym raka szyjki macicyJuż po raz siódmy 13 stycznia 2016 roku wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna „Piękna bo Zdrowa”, zainicjowana przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości. Jej celem jest zwiększenie świadomości kobiet na temat profilaktycznych badań ginekologicznych. Tegoroczna akcja ma zachęcić kobiety do regularnych badań i podkreślić, że troska o zdrowie powinna iść w parze z dbaniem o urodę. Taki nasz codzienny obowiązek. Pamiętajmy, że tylko regularne badania są skuteczną profilaktyką. Pamiętaj, że wiele chorób ginekologicznych nie boli, a objawy pojawiają się często w zaawansowanym stadium. 

„Świadomość potrzeby badań ginekologicznych może ratować życie, to nie jest pusty slogan „daj się przyciągnąć do ginekologa”, ale prawda. Czerwona lina, która jest symbolem tej kampanii nie jest granicą między lekarzem a pacjentką a łącznikiem, który powinien je przyciągać do ginekologa. Badania ginekologiczne są bardzo krótkie, bezbolesne i nie należy się ich bać a skuteczność ich jest naprawdę bardzo wysoka”

Pamiętaj! Ginekolog i badania ginekologiczne to Twoi sprzymierzeńcy… Tylko nikomu ani słowa… Żartujemy! Powiedz o tym przyjaciółkom, siostrze, mamie. Pamiętaj, regularna wizyta u ginekologa jest szansą na zdrowe życie dla każdej kobiety. A Ty? Kiedy ostatnio robiłaś badania cytologiczne? Przyciągnij swoje przyjaciółki, mamę, siostrę do ginekologa, namów je do badań ginekologicznych. DAJCIE SIĘ PRZYCIĄGNĄĆ DO GINEKOLOGA.

0 komentarze :