Related Posts with Thumbnails

DZIECKO PRZED EKRANEM C.D.


Tak się zastanawiam...na gry Viki jest za mała...telewizora nie mamy...ale częstym dylematem mam jest czy , jakie i ile minut/godzin dziennie dziecko może oglądać telewizję, raczej rozumianą jako bajki. Choć odbiornika TV u nas nie znajdziecie córka świetnie wie, że baję można włączyć na komputerze. Moim zdaniem dziecko powinno tyle czasu poświęcać na telewizję, na ile pozwala jego wiek i stopień rozwoju. Czasem mam wyrzuty sumienia, że może Viki jest za mała...ale z drugiej strony niedługo skończy dwa latka, bajek ogląda do 30minut dziennie ( choć zaczyna terroryzować o więcej), programy są dostosowane do jej wieku, często chodzi tylko żeby postawić na swoim , bo płaczę o baję, a potem nawet jej nie ogląda...  A przede wszystkim włączenie bajki nigdy nie jest substytutem mojej opieki nad dzieckiem!

Wg badań do drugiego roku życia w ogóle nie należy sadzać dziecka przed tv. Nawet programy edukacyjne przeznaczone dla najmłodszych nie sprzyjają bowiem lepszemu rozwojowi. Badania przeprowadzone na dzieciach w wieku do 16. miesiąca życia wykazały, że maluchy oglądające dziecięce programy rozumiały średnio o 7 słów mniej niż ich rówieśnicy nieoglądający telewizji. A im więcej godzin dziecko spędzało przed ekranem, tym większe były braki w rozumieniu słownictwa. Powód? Kilkunastomiesięczny maluch jest aktywny tylko przez pewien czas w ciągu dnia. Jeśli te godziny są przeznaczone na telewizję, a nie na zabawę z rodzicami, dziecko odbiera za mało potrzebnych do rozwoju języka bodźców.Dwulatkowi kontakt z telewizją już nie szkodzi, pod warunkiem że ma do niej dostęp nie dłużej niż przez 15–20 minut dziennie. Powinna być to nieskomplikowana, przyjazna bajeczka, np. z serii „Bob Budowniczy” czy „Teletubisie”. ( http://babyonline.pl/maluch_rozwoj_artykul,5522.html)

Telewizja może mieć na dzieci zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Uczy umiejętności szkolnych i poznawczych oraz zachowań społecznych, rozwija zainteresowania i zapewnia rozrywkę, jednocześnie traktuje dzieci jako odbiorców reklam, uczy agresji. Dlatego rodzice powinni wiedzieć, co i kiedy oglądają dzieci i zwracać uwagę na to, w jaki sposób programy wpływają na ich zachowanie. Wszystko jest dla ludzi i we wszystkim należy zachować umiar...

TOP 10 BAJEK VIKTOREXA

1. ŚWINKA PEPPA- Peppa nie jest zwyczajną świnką. Uwielbia grać w różne gry, przebierać się, a ponad wszystko spędzać dni na dworze i skakać do błotnistej kałuży.W jej zabawnych przygodach uczestniczy cała rodzina: tata, mama i braciszek George. Historie Peppy często są wzruszające, ale zawsze dobrze się kończą. 
Serial o przygodach Peppy został wyróżniony nagrodą BAFTA w kategorii Najlepsza Animacja i Najlepszy Serial Animowany Dla Przedszkolaków.


2. MYSIA- Mysia to mała biała myszka, której przygody pokochają wszystkie maluszki.Wiosna, lato, jesień czy zima - Mysia wraz z krokodylem, kurczakiem, słoniem i wiewiórką zawsze robią coś ciekawego. Narratorem w polskiej wersji serialu jest Marian Opania. Mysia to serial animowany, który powstał w oparciu o serię książeczek autorstwa Lucy Cousins.

3. MIŚ USZATEK- bajka opowiada o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół. Każdy odcinek kończy się morałem skierowanym do dzieci, który jest podsumowaniem danej historii.Stary dobry Uszatek...


4. REKSIO-  przedstawia przygody łaciatego, sympatycznego pieska Reksia. Nasz bajkowy bohater ma wielu przyjaciół, są to koty, kury, ptaki, psy oraz jego właściciel. Całość bajki to 65 odcinków powstałych w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Reksio mieszka w budzie ustawionej przy domku swojego Pana. Po przebudzeniu Reksio wychodzi z budy, wyrusza obserwować i poznawać otaczający go, pełen przygód oraz ciekawych stworzeń świat. Reksio jest bardzo sympatyczny i pomocny, zawsze pomaga napotkanym stworzeniom w ich problemach. W bajce Reksio często wciela się w różne postacie, na przykład zobaczymy go jako aktora, jako pielęgniarza, ratownika, sportowca. Bajki z tym sympatycznym pieskiem są bardzo pouczające dla dzieci, Reksio pokazuje, dlaczego powinniśmy dbać o higienę osobistą, uczy, że należy pomagać słabszym, opiekować się najbliższymi oraz przekazuje wiele innych pozytywnych postaw godnych naśladowania przez dzieci.


5. TOMEK I PRZYJACIELE- bajka dla dzieci opowiada przygody lokomotywy o imieniu Tomek oraz jego przyjaciół. Tomek wraz z grupą przyjaciół: Edek, Gabryś, Henio, Kuba, Piotrek, Tobik, Emilka oraz wielu innych dba aby wszystko na stacji przebiegało gładko i o czasie. Wszystkie pociągi pracują pod czujnym okiem Grubego Zawiadowcy.


6. FIFI NIEZAPOMINAJKA- jest najsympatyczniejszym małym kwiatowym brzdącem, jakiego dzieci kiedykolwiek miały okazję zobaczyć.Jest kłębuszkiem energii i pomysłów. Zawsze pozytywnie nastawiona do otaczającego ją świata. Jest radosną duszyczką, której nieustanny śmiech jest jak promyk słońca. Śmiech, który rozwesela wszystkich dookoła. Fifi zamieszkuje w Niezapominajkowej Wiosce. Zawsze zapracowana, bez względu na to, czy uważa na swoich przyjaciół, czy pilnuje ogrodu, czy też musi pokrzyżować szyki szalonym łobuziakom - Stingo i Slugsy. Czasem zdarza się jej zapomnieć, co powinna zrobić w pierwszej kolejności. Ale to dlatego, że zawsze ma mnóstwo rzeczy do zrobienia: od pracy w ogrodzie, po upieczenie pysznej tarty z dżemem, która wszyscy uwielbiają. Ciężko jest jej więc wszystko zapamiętać.


7. PRZYGODY KOTA FILEMONA-to polski animowany serial telewizyjny dla dzieci, który powstał w latach 1972 - 1981. Poszczególne odcinki bajki opowiadają o przygodach dwóch kotów. Kot czarny ma na imię Bonifacy, jest starszy, doświadczony życiowo i rozleniwiony. Mały kotek o białej sierści i imieniu Filemon jest młodziutki, bardzo ciekawski i pełen życia. Oba koty mieszkają w wiejskim domku, którego gospodarzami są ludzie - Dziadek i Babcia. W bajce można zobaczyć masę różnych zwierzaków: kury, lis, pies, krowa, koń, myszy i wiele innych. Bajki z kotem Filemonem są doskonałe dla dzieci, pokazują maluchom w jaki sposób przebiega życie na wsi oraz przekazują wiedzę o naturze i zwierzętach.


8. KRECIK- to seria animowanych bajek dla dzieci produkcji czeskiej. Głównym bohaterem tej bajki jest tytułowy Krecik, bardzo sympatyczne zwierzątko, które przeżywa wiele przygód związanych z zjawiskami i rzeczami codziennymi. Na przykład znalezione w parku pudełko zapałek jest dla niego okazją do wspaniałej zabawy natomiast letni deszcz dla małych mieszkańców lasu urasta do rangi potopu. Bajkowy Krecik zdobył popularność wśród dzieci w wielu krajach, jest rozpoznawany na całym świecie. Bajkę można polecić dzieciom w każdym przedziale wiekowym.


9. ŚWIAT MAŁEJ KSIĘŻNICZKI - pełen uroku i pozytywnej energii serial, w którym dzieci mogą znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące otaczającego je świata.Od najmłodszych lat księżniczkę rozpiera niepohamowana ciekawość świata. Nawet jeśli nie wszystko układa się po jej myśli, dzięki wielkiemu uporowi potrafi dopiąć swego. Nie umie długo gniewać się i z uśmiechem rozwiązuje problemy, aby zawsze było milo i wesoło. Serial powstał na podstawie książeczek autorstwa Tony'ego Ross'a, które są bestsellerami na całym świecie.


10. KAJTUŚ- Kajtuś w otoczeniu rodziców i przyjaciół ze szkoły poznaje świat, uczy się odróżniać dobro od zła, a przy tym świetnie się bawi! Walory edukacyjne kreskówki podkreśla postać nauczyciela, który jest przewodnikiem głównego bohatera, a równocześnie narratorem jego kolejnych przygód.Czasem Viktoria ogląda także programy edukacyjne:

1.MĄDRY MALUCH- Seria Mądry Maluch była wielokrotnie wyróżniona nagrodami przyznawanymi programom edukacyjnym w Stanach Zjednoczonych. Każdy odcinek jest efektem współpracy wybitnych pedagogów i rodziców małych dzieci. Dzięki temu możecie być pewni, że te filmy wpłyną pozytywnie na rozwój waszego dziecka.


2. ŚWIAT ELMO – serial animowany dla dzieci, którego głównym bohaterem jest Elmo – czerwony stworek z Ulicy SezamkowejDlaczego oglądanie bajek jest korzystne dla dzieci? Oglądając przygody bajkowych postaci, dziecko łatwiej zrozumie otaczającą go codzienność. Świat pokazywany w bajkach dla dzieci jest uproszczony: widać w nim granice między dobrem a złem. Problem, który w świecie realnym jest dla dziecka niepojęty, przedstawiony w bajce w sposób uproszczony staje się dla niego zrozumiały. Dziecko skupia się na tym, co czują bajkowi ulubieńcy. Wraz z nimi przeżywa przygody. Współczuje im, gdy mają kłopoty, trzyma kciuki za powodzenie ich przygód. Dziecko staje się dzięki bajkom bardziej wrażliwe na potrzeby innych....

0 komentarze :