Related Posts with Thumbnails

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dzisiejszy dzień sponsoruje literka K jak książeczki (klocki i kuchenka). Viki dziś totalnie pochłonęło oglądanie barwnych ilustracji...Literatura dla dzieci jest jednym z czynników mających wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, rozbudza zainteresowanie dziecięce. Ważną rolę przypisuje się literaturze w wychowaniu estetycznym dzieci. Ma ona wprowadzić dziecko w świat fantazji przez odwoływanie się do wyobraźni...
Książka dostarcza wiedzy o świecie, systematyzuje i uczy myślenia. Prowadzi do pojawiania się twórczego stosunku do otoczenia. Dzieje się tak od najwcześniejszych lat życia dziecka dzięki rodzicom, którzy są łącznikiem między nim a książką. Rodzice dostarczają dziecku tworzywa, jakim jest odpowiednia do wieku lektura zachęcają do czynnego oglądania (słuchania, nazywania), opowiadania. W miarę dorastania dziecka kształtują się coraz bardziej złożone formy poznania (myślenie przyczynowo-skutkowe, krytycyzm, twórcza wyobraźnia) Aby dziecko mogło korzystać z książki w sposób twórczy, trzeba pomóc mu w dochodzeniu do samodzielnego wyboru tekstu, zachęcić do stawiania pytań i dzielenia się wrażeniami. W ten sposób rodzice i dzieci stają się aktywnymi partnerami podczas czytania, co sprawia im przyjemność i daje satysfakcję. Ponadto, dziecku zapewnia poczucie bezpieczeństwa i emocjonalnej bliskości z matką i ojcem. Początkowo źródłem przeżyć emocjonalnych dla dziecka jest sytuacja czytania, a dopiero w dalszej kolejności źródłem przeżyć staje się treść czytanej książki. Dla uzyskania pożądanych efektów wychowawczych ważny jest starannie dobrany i przemyślany dobór książek do czytania, w zależności od wieku dziecka i jego rozwoju. (ROLA KSIĄŻKI W ŻYCIU DZIECKA PRZEDSZKOLNEGO mgr Renata Gąsior)

A OTO LISTA ULUBIONYCH KSIĄŻEK MOJEJ VIKTORII:


Viki kocha tematykę wiejskiej zagrody, pięknie imituje muczenie krowy:)


Książeczka z wysuwanymi elementami


Opowieść o nocniczku


Bajka z dźwiękiem...Viki nawet umie naśladować żrebaka...


Klasyka Małpa w kąpieli... w wersji mojej córki  to bee dzidzia która musi rozbić myjumyju w towarzystwie kotka, który robi miał i kaczki:)


Baśnie...


Zbiór pięknych zdjęć...nic dziwnego, że cieszą oczy małej testerki


CIUCHCIUCH!


Super materiałowe książki z elemanetami na rzepy


kuferek bajek zabierany na wycieczki


Viki lubi Buddę i jak widać na załączonym obrazku mamy biblioteczka jest już trochę sfatygowana...


Viki uweilbia prasę dla rodziców, bo ma każdej stronie dzidzia:)


i nie rozstaje się z magazynem oto kot bo ma tam pod dostatkiem fotek jej ukochanych czworonogów

Lektura bajek, a potem cierpliwa nauka czytania są części integralną czułego i inteligentnego wychowywania dzieci. Wartość dobrej książki jest nieoceniona. Owocuje przez wiele lat, przez całe życie. Książka dostarcza wrażeń estetycznych, rozwija wyobraźnię twórczą. Jest źródłem wielu przeżyć, kształtuje postawy. Ma duży wpływ na poziom wiedzy dziecka i zasób słownictwa.Szczęśliwe dzieci, które z domu wyniosły nawyk czytania!0 komentarze :