Related Posts with Thumbnails

Zgodne rodzeństwo. Jak wspierać dzieci w budowaniu trwałej więzi?


"Niezbędnik dla każdego, kto wychowuje więcej niż jedno dziecko lub planuje powiększenie rodziny. Niezależnie od tego, w jakim wieku są twoje pociechy, znajdziesz tutaj najważniejsze wskazówki, jak mądrze wspierać swoje dzieci i nie zwariować! Pozbądź się złudzeń, że wszystko zależy od ciebie, że jesteś w stanie zapobiec konfliktom i że uda ci się ułożyć idealne stosunki między rodzeństwem. Przekonaj się, że możesz rozbudzić w dzieciach umiejętność współdziałania, wspierania się nawzajem oraz samodzielnego rozwiązywania mniejszych konfliktów. Dowiedz się, jak zaspokajać potrzeby zarówno młodszego, jak i starszego potomstwa i jednocześnie pomagać im w budowaniu dobrej relacji."


Poradnik Natalii i Krzysztofa Minge to przekrój problemów z jakimi zmagamy się na poszczególnych etapach procesu powiększania się rodziny... Dla rodzica nie lada wyzwaniem jest  podzielenie się sobą i swoim czasem z dwójką dzieci, z których każde potrzebuje mamy i taty. Kochać dzieci razem i każde z osobna, żadnego nie zaniedbywać, ani nie faworyzować, nie porównywać... Zazdrość kłótnie, rywalizacja są normalne wśród rodzeństwa. Ważna jest bezstronność i umiejętność angażowania się lub nie w zależności od sytuacji. Rzetelny poradnik, dobrze napisana książka. Tłumaczy, dlaczego nie wolno zmuszać dzieci do dzielenia się zabawkami:). Pokazuje, jak godzić dzieci, jakich słów przy tym nie używać, oraz jak nie wtrącać się, gdy pomoc rodzica jest zbędna. A przede wszystkim uczy jak budować trwałą więź między rodzeństwem, by po latach mogli na siebie liczyć. Kłótni między rodzeństwem nie unikniemy. Niezależnie od tego jak duża jest między nimi różnica wieku możemy wychować ich na zgodnych, kochających się i zawsze wspierających się wzajemnie ludzi. Wystarczy kilka złotych zasad i świadoma walka ze stereotypami.

Dzięki lekturze poradnika dowiemy się:
  • * jak poinformować dziecko o tym, że będzie miało siostrę lub brata 
  • * jak wspierać dziecko, kiedy maluszek jest już w domu 
  • * co może zbliżyć do siebie rodzeństwo 
  • * jak reagować na agresję i przemoc 
  • * jak być sprawiedliwym rodzicem i co to właściwie znaczy 
  • * dlaczego kłótnie są potrzebne i do czego prowadzą 
  • * jak wdrożyć dzieci do obowiązków domowych 
  • * jak chwalić, by nie szkodzić


Mam dwie młodsze siostry... nasze relacje układały się jak w kalejdoskopie, w zależności ile miałyśmy lat, wchodziłyśmy w różne komitywy ze sobą... Nie ma między nami silnej więzi... razem się bawiłyśmy, kłóciłyśmy... Dziś każda ma swój świat i każda obrała odmienną drogę. Nienawidziłam bycia najstarszą siostrą i musu dawania przykładu, ustępowania... Viki i Igor na razie stoją za sobą murem... kłócą się, irytują nawzajem, bawią, kochają, nienawidzą... ale jedno bez drugiego zapłakałoby się na amen... Obiektywnie stwierdzam, że są fajnym rodzeństwem... mam nadzieję, że tak pozostanie... bo niestety aktualnie nadpobudliwy 3latek, który intensywnie ćwiczy się w mowie, notorycznie irytuje starszą siostrę, która chodzi do szkoły i ma przecież swoje ważne sprawy, a nie takie blabla.

0 komentarze :