Related Posts with Thumbnails

TOP 10: najlepsze musicale


Musical filmowy, to odmiana filmu muzycznego, w którym muzyka, piosenka i taniec stanowią dominantę dramaturgiczną dzieła. Popisy wokalne i choreograficzne są wkomponowane w akcję, wynikają z niej i posuwają naprzód. Pojawił się wraz z wprowadzeniem do kina dźwięku. Można je kochać, albo nienawidzić... ja je uwielbiam i wybranie 10 najlepszych, było nie lada wyzwaniem :) Ale zastanawiając się nad filmami na Sylwestra, jakoś tak od razu uśmiechnęłam się do musicali...


1. Deszczowa Piosenka


Amerykański musical z 1952 roku w reżyserii Stanleya Donena z popisowymi kreacjami Gene'a Kelly'ego, Debbie Reynolds i Donalda O'Connora to jeden z najlepszych i najbardziej lubianych musicali wszech czasów. To musical o musicalu, jego specyfice, gwiazdach i szczególnym okresie w historii kina, w którym zaistniał.

2. Cabaret


Scenariusz powstał na podstawie książki Christophera Isherwooda "Pożegnanie z Berlinem". Bob Fosse umieszcza romans kabaretowej śpiewaczki Sally i młodego Anglika w historycznych ramach roku 1931. Kiedy ludność Berlina bawi się jeszcze w nocnych klubach, brutalny terror coraz silniej atakuje i zalewa Niemcy.

3. DreamGirls


Trzy piosenkarki soulowe zakładają zespół The Dreamettes. Wyjeżdżają do Nowego Jorku, gdzie zostają zauważone przez aspirującego menedżera.

4. Tańcząc w ciemnościach


Tracąca wzrok Selma ciężko pracuje w fabryce, aby uzbierać pieniądze na operację syna, któremu również grozi ślepota.

5. Moulin Rouge !


W najsłynniejszym i najbardziej skandalizującym nocnym klubie Paryża, Moulin Rouge, prym wiedzie Satine, piękna kurtyzana. O jej względy zabiega bogaty książę. Ona kocha jednak Christiana, ubogiego poetę, który przybył do Paryża, by poznać smak dekadenckiego życia. Satine nie chce być tancerką. Marzy, by zostać prawdziwą aktorką. Książę godzi się sfinansować wystawną rewię z jej udziałem, stawia jednak warunek - zakochana w Christianie kurtyzana ma zostać jego kochanką...

6. HairSpray


"The Corny Collins Show" to zdecydowanie ulubiony program muzyczny dwóch przyjaciółek z podwórka, Tracy i Penny. Kiedy w programie najnowsze tańce prezentuje elitarna grupa nastolatków, Tracy postanawia za wszelką cenę dostać się do tego właśnie zespołu. Po ciężkich staraniach dziewczyna zostaje przyjęta do popularnego teamu i robi oszałamiającą karierę. Tymczasem Tracy wzbudza podziw i głębokie zainteresowanie przystojnego Linka. Zazdrosna Amber postanawia zrobić wszystko, aby jak najbardziej upokorzyć rywalkę.

7. Once


Uliczny grajek z Dublina poznaje emigrantkę z Czech. Pomimo różnic połączy ich talent muzyczny i miłość.

8. Chicago


Ekranizacja musicalu Johna Kandera, Freda Ebba i Boba Fosse. Chicago, rok 1929. Roxie Hart, piosenkarka wodewilowa zamknięta za zabójstwo swojego kochanka, staje się obiektem podziwu oraz uwielbienia mediów. Seks, morderstwo, więzienie...

9. Beksa


Społeczny wyrzutek, którego rodzice zostali straceni na krześle elektrycznym, zakochuje się w dziewczynie z dobrego domu.

10. Sweeney Todd


Golibroda wraca do wiktoriańskiego Londynu, by zemścić się na porywaczu żony i córki. We współpracy z sąsiadką otwiera zakład fryzjerski, dzięki któremu restauracja wspólniczki zaopatrywana jest w nadzienie do pasztecików.

0 komentarze :