Related Posts with Thumbnails

Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach.

„Kiedy dorosłym umiera ktoś bliski, wali im się fragment świata. Dzieciom w takich wypadkach wali się ich cały świat”Co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się w Polsce sierotą! Najczęściej osierocone dziecko ze swoją żałobą pozostaje samo. Dlatego tak ważna jest pomoc okazana w sposób profesjonalny i na czas. Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było... XII ogólnopolska kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie” prowadzona jest pod hasłem :

„Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”.

   

Rocznie w Polsce przybywa co najmniej 16 tysięcy dzieci, które straciły kogoś bliskiego. Smutne statystki... Podstawowym narzędziem kampanii jest odwołanie się do pamięci zbiorowej znanych bajek, których bohaterami są dzieci pozbawione przynajmniej jednego rodzica. Kopciuszek, Jaś i Małgosia, sierotka Marysia, dziewczynka z zapałkami, królewna Śnieżka – na ich losy, często dramatyczne, strata najbliższych osób w przeszłości miała istotny, choć niejednorodny wpływ. Obniżyła status materialny, usunęła poza nawias lokalnej społeczności, w sposób znaczący zaważyła na kształtowaniu się osobowości. 


"Tradycyjnie żałoba rozumiana jest jako stan smutku, żalu, cierpienia i bólu związanego ze śmiercią osoby bliskiej. Z badań psychologicznych wynika, że jest bardziej procesem niż stanem. Procesem, czyli pewnym zespołem przeżyć psychicznych, jak i doznań fizycznych, mających swoją dynamikę i zmieniających się w czasie. Pojawienie się takiego procesu jest efektem doznawanych utrat związanych ze zmianami życiowymi, nie tylko ze śmiercią bliskich. Tracimy możliwości, tracimy zdrowie, tracimy złudzenia, tracimy marzenia, miłość i relacje."Symbolem kampanii jest pomarańczowy słonik Tumbo - maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych. Program „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Program wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga” realizowany jest poprzez portal internetowy www.tumbopomaga.pl skierowany do dzieci, młodzieży, opiekunów i nauczycieli. Działa też bezpłatna infolinia wsparcia; możliwy jest kontakt mailowy oraz informacje na temat specjalistów oferujących pomoc. Kampania przewiduje też przeprowadzenie cyklu szkoleń dla psychologów, pedagogów szkolnych i nauczycieli.


0 komentarze :