Related Posts with Thumbnails

Zwierzaki WajrakaAdam Wajrak jest przyrodnikiem oraz dziennikarzem związanym z "Gazetą Wyborczą". Od 1997 roku mieszka we wsi Teremiski w Puszczy Białowieskiej... ja od niespełna 3 lat na Warmińskiej wsi pod lasem. Moje dzieci z miejskiego smogu przeniosły się w piekne okoliczności przyrody i na codzień obcują z naturą...


"Duże, małe, maleńkie, kudłate, gładkie i oślizgłe oraz takie, które aż strach tknąć. Wszędzie na was czekają. Są takie, które zobaczyć jest łatwo, i takie, które spotkać jest naprawdę trudno. Pamiętajcie jednak, że lubią zaskakiwać i czasami pojawią się przed wami nawet wtedy, kiedy nie będziecie ich szukać. A jak je rozpoznacie? Skąd będziecie wiedzieć, jak żyją, co jedzą, jakie mają obyczaje i czy raczej będą się was bały, czy to wy powinniście się trochę bać? Wszystkiego dowiecie się z tej książki, którą właśnie dla was, moi młodzi, młodsi i najmłodsi przyjaciele, przygotowałem. To dla was, dzieciaki, są te "Zwierzaki"!!!"


Książka " Zwierzaki Wajraka", to niecodzienny leksykon, podręczny atlas zwierząt. 300 stron uczty dla małych przyrodników, traktujący o wyglądzie, zwyczajach, środowisku i pożywieniu wszechobecnych zwierząt. W książce zostały zebrane artykuły pisane do "Komiksowa" dodatku do Gazety Wyborczej oraz "Zwierzaków" wydanych przez wydawnictwo Znak. Autor w przystępny sposób przybliża fascynujący zwierzęcy świat. Wszystkie opisane zwierzęta zostały podzielone na grupy, w zależności od miejsca, w jakim żyją. Czytelnicy strona po stronie dowiadują się " Jak się żyje w norkach, żeremiach, gniazdach, rzekach, na łące i w lasach". całość jest przejrzysta, uporządkowana i czytelnikowi łatwo odnaleźć interesujące go treści. Każdy rozdział, to krótka opowieść o innym zwierzaku, opatrzona realistyczną, akwarelową ilustracją wykonaną przez Annę Klonowską. Autor dodał również swój subiektywny ranking: podzielił zwierzaki na te, które zobaczyć jest łatwo, nie tak łatwo, raczej trudno, i takie, które można ujrzeć, wyłącznie mając naprawdę wyjątkowe szczęście. 

Adam Wajrak pasjonat przyrody, zawodowy podglądacz fauny i wyśmienity gawędziarz inspiruje dzieci by podziwiać świat zwierząt, podglądać, poznawać. Gatunki zwierząt są opisane fachowo, ale w sposób przystępny dla małych czytelników. Opowieści Wajraka zrozumie przedszkolak, ale i dorosły niejednego się dowie... Ja po lekturze już wiem, że te ładne gołębie, to wcale nie gołębie...tylko Sierpówki, a Bociany zjadają pół kilograma różnych zwierzątek dziennie. Dzieci uwielbiają ciekawostki przyrodnicze, a autor uświadamia im nieznane fakty, obala niektóre mity, jak na przykład te o nietoperzach wplatanych we włosy. Zwierzaki Wajraka są fascynującą lekturą od deski do deski, lub wyrywkowym leksykonem, w którym szukamy interesujących nas informacji. Mądra książka, która nie przytłacza terminologią, fachowym opisem, a zaraża pasją podglądania zwierząt.


Autentyczna pasja zaraża... i tak Adam Wajrak inspiruje kolejne pokolenia przyrodników

0 komentarze :