Related Posts with Thumbnails

GRUBE DZIECI

otyłość

Otyłość jest problemem dotykającym coraz większej liczby osób w krajach całego świata. W Polsce cierpi na nią ponad 5 milionów osób. Według statystyk Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Otyłość wśród dzieci na świecie przybiera już wymiar epidemii. Niestety Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pośród krajów o największej skali problemu pośród jedenastolatków( 29%) i trzynastolatków (25%)Nadwaga i otyłość są istotnym problemem zdrowotnym u starszych dzieci, a czynnikiem ryzyka jej powstania w wieku dojrzewania jest nadmierna masa ciała u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym... "To my, dorośli, robimy z nich grubasy". Jeżeli obydwoje rodziców jest otyłych, to dwoje na troje dzieci będzie miało najprawdopodobniej problem z wagą. Na otyłość dziecka może mieć również wpływ sposób żywienia się matki w czasie ciąży.

Szykuję Wam cykl wpisów na blogu odnośnie profilaktyki otyłości...

"Pierwotne naturalne potrzeby człowieka zetknęły się z ogromną podażą i dostępnością jedzenia" McPherson.

Zwiększona częstość występowania otyłości uwarunkowana jest zaburzoną równowagą pomiędzy spożyciem energii a jej wydatkowaniem. W skrócie aby utrzymać prawidłową masę ciała powinno się na bieżąco zużywać energię pochodzącą z przyjmowanego pożywienia. Istotne są tutaj czynniki środowiskowe, czyli utrwalony nieprawidłowy sposób żywienia (przekarmianie, nieregularność spożywanych posiłków, podjadanie pomiędzy posiłkami oraz brak prawidłowo skomponowanej diety). Dodatkowo dzieci prowadzą obecnie zdecydowanie siedzący tryb życia, spędzając w ciągu dnia wiele godzin przed komputerem, telewizorem, lub ze smartfonem czy tabletem w ręku. Nagminne jest zaniedbywanie wszelkiej aktywności fizycznej... 33 % uczniów szkół podstawowych i 21 % gimnazjalistów zajęcia WF uznaje za mało interesujące i nie chce w nich uczestniczyć. Ponad 30% uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma zwolnienie lekarskie z lekcji WF lub nie ćwiczy, tłumacząc się brakiem stroju sportowego. 


Dzieci są krótko karmione piersią ( paradoksalnie już od okresu niemowlęcego częściej diagnozowana jest niedowaga, a kwestia nadwagi jest bagatelizowana), potem dzieci mają nieumiejętnie rozszerzaną dietę... rodzice sami nie znają zasad zdrowego żywienia, są niewyedukowani w tej kwestii i swoje błędy przenoszą na dzieci, które płynnie wchodzą w "dorosłe śmieciowe" jedzenie... Niestety widok kilkulatka z fastfoodem, czipsami, popijającego colę coraz częściej się zdarza... Niezdrowe wysokokaloryczne przekąski są na porządku dziennym, a sport do promowanych form spędzania wolnego czasu niestety również nie należy. Dzieci nie spożywają zalecanych dziennych porcji owoców i warzyw i często wychowują się na daniach instant. Wspólne posiłki odchodzą do lamusa, a jakość spożywanej żywności pozostawia wiele do życzenia. Zmiany kulturowe zachodzące w naszym społeczeństwie sprzyjają otyłości (Żyje się nam coraz wygodniej i dostatniej. Ruszamy się coraz mniej, jesteśmy coraz mniej sprawni i coraz mniej zdrowi), a echo przekonań wykształconych w czasach niedostatku wciąż skutkują babcinym zjedz za mamusię, za tatusia, będziesz dobrze wyglądać, a nie taka chudzina...Cóż pyzata buzia i fałdki na brzuchu nie świadczą o zdrowiu... Często dorośli bagatelizują sprawę, bo przecież dziecko z tego wyrośnie... nic bardziej złudnego... komórki tłuszczowe namnożone w dzieciństwie, na skutek złego odżywiania, w wieku dojrzałym nie znikną. Mogą się skurczyć, zmniejszyć, ale pozostaną w takiej samej, zbyt dużej ilości!

"Otyłość w wieku rozwojowym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej z cukrzycą typu 2, a przede wszystkim z większym ryzykiem otyłości i jej powikłań w życiu dorosłym. U dzieci z nadmierną masą ciała istotnie częściej występuje astma oskrzelowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdechy senne, nadciśnienie śródczaszkowe, zaburzenia kostno-mięśniowe wynikające z przeciążenia kości i mięśni szkieletowych, oraz szereg zaburzeń emocjonalnych spowodowanych brakiem akceptacji przez samego siebie, rodzinę i rówieśników. "


Otyłość jest schorzeniem ! To nie tylko kwestia estetyki, problemu doboru ubrań... ale przede wszystkim zdrowia! Pamiętajmy, że otyłość to choroba i niesie za sobą poważne skutki! U otyłych dzieci zalecana jest przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Skuteczne leczenie otyłości jest wynikiem współpracy: dietetyka, psychologa, pediatry, i rodziców. U 80% otyłych dzieci występuje otyłość u krewnych. Zatem to najbliższa rodzina musi uzmysłowić sobie problem i próbować wspólnie z nim walczyć... Cała rodzina musi zmienić nawyki żywieniowe i podjąć aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że znacznie prościej jest otyłości zapobiegać... niż potem otyłe dziecko odchudzić... nie mówiąc już o kosztach leczenia otyłości i chorób z nią związanych...

0 komentarze :