Related Posts with Thumbnails

Animal Rationale

Animal rationale (gr. Zoon logicon), czyli zwierzę rozumne – tak tradycyjnie zwykli definiować człowieka filozofowie. W dwóch słowach zawarta jest łączność każdego z nas ze światem przyrody i jednocześnie zdolność jej transcendowania. Jesteśmy organizmami, których funkcjonowanie podlega prawom natury. Tak jak każde zwierzę, każdego dnia musimy zaspokoić pragnienia naszego fizis, by przetrwać i przedłużyć istnienie gatunku. [...] Dokonaliśmy klasyfikacji gatunków, coraz więcej wiemy o zwyczajach zwierząt i stosowanych przez nie sposobach adaptacji. Czy jednak potrafimy z tej wiedzy w pełni skorzystać?


Jak możemy wykorzystywać mądrość zwierząt? Czy możemy się czegoś nauczyć od kota, ropuchy szarej lub wilka? Okazuje się, że nawet bardzo dużo! Podpatrując instynktowne zachowania zwierząt możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać ich naturalną mądrość w świecie ludzkich relacji – o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować jest książka Animal Rationale, autorstwa Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego.


Łukasz Bożycki – fotograf przyrody, prezes zarządu Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Mazowieckiego, dwukrotnie uhonorowany tytułem Fotografa Roku OM ZPFP (2011 i 2012). Doceniony również przez międzynarodowe środowisko fotografów – jako jedyny Polak został dwa razy z rzędu laureatem prestiżowego konkursu organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, a jego praca pt. „Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography. W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge. 

Paweł Fortuna – Psycholog społeczny i coach. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach oraz Instytucie Psychologii KUL. Autor ośmiu książek, w tym: „Perswazja w pracy trenera” nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu „Pozytywna psychologia porażki” wyróżniona Nagrodą Teofrasta miesięcznika Charaktery w kategorii Najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa 2012 roku.


Animal Rationale to nie jest zwykły album przyrodniczy. Nie jest także stricte psychologiczną książką. To pięknie ilustrowany i wzruszający przewodnik, który pokazuje, że inspiracji do zmiany na lepsze możemy szukać także w świecie fauny. Łukasz Bożycki, zapalony przyrodnik opisuje niezwykłe zachowania , które podpatrzył u zwierząt, natomiast Paweł Fortuna szuka w tych zachowaniach inspiracji dla człowieka... intrygujący duet przyrodnik-psycholog daje nam niezwykła spojrzenie na analogie miedzy światem zwierzęcym i ludzkim... Animal Rationale to wspaniała, poruszająca książka o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować, i doskonała lekcja dla ludzi! W książce "Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes" każdy rozdział składa się z dwóch części. Najpierw otrzymujemy historię przyrodnika o zjawiskach zaobserwowanych w świecie zwierząt ilustrowaną fotografiami opisywanych zwierząt. Czasem przedstawione są jakieś charakterystyczne zachowania społeczne zwierząt, czasem jakaś niezwykła cecha, czasem mowa o niezwykłym - powstałym w toku ewolucji - przystosowaniu zwierzęcia do warunków, w których żyje. W drugiej części rozdziału opowieść ta staje się punktem wyjścia dla psychologa do rozważań o zachowaniach ludzi. Bóbr podpowie nam jak racjonalnie gospodarować zasobami, błazenek nauczyć nas, żeby przekształcać wrogów w sojuszników, chomik syryjski nauczy nas, żeby nigdy nie tracić nadziei, a piżmowół nauczy nas samoobrony... Jako matka uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać rozdział o różance... daje do myślenia... obrona potomstwa przed zagrożeniem u ryby różanki, a rodzicielstwo... pozornie dwa odrębne tematy... a jednak ileż analogii...Zachowania zwierząt mogą być inspiracją do przemyśleń o zachowaniach człowieka... Polecam lekturę... zdziwicie się ile człowiek, co brzmi tak dumnie... zwierze rozumne może znaleźć inspiracji w świecie zwierzęcych zachowań...0 komentarze :