Related Posts with Thumbnails

Lammily lalka taka ja ty


Od ponad 55 lat dziewczynki na całym świecie bawią się lalkami Barbie... Każda dziewczynka prędzej, czy później o niej marzy... Ja miałam kilka z Pewexu, moja córka ma karton Barbie i lalek jej podobnych. O tym, że lalki Barbie mają kompletnie nierealne proporcje ciała i twarzy wiemy nie od wczoraj, nie od wczoraj również najsławniejsza lalka firmy Mattel krytykowana jest za promowanie nierealnego ideału kobiecej sylwetki... Jak wygląda lalka Barbie, wie każdy: długie nogi, wielki biust, niewyobrażalnie cienka talia, długie lśniące włosy, chodzi na paluszkach. W książce "Barbie jako ikona kultury" Mary F. Rogers zauważa, że gdyby przełożyć wymiary lalki na wymiary żywego człowieka wyglądałyby one następująco: wzrost 175, waga 23,5 kilograma, wymiary 84-46-80... nie da się ukryć, że dziewczynki od najmłodszych lat mają zaburzony obraz tego jak powinna wyglądać przeciętna kobieta. Nie winiłabym jednak Barbie za całe zło tego świat...

- Mamo! Ta lalka jest za gruba! nie pasuję na nią żadne ubrania Barbie. Popatrz!
Krzyknął moja niespełna 6 letnia córka, gdy próbowała przebrać nową lalkę w ubrania jej nienaturalnie chudej koleżanki.Niezbyt wysoka brunetka o kształtach anatomicznych odpowiadających przeciętnej kobiecie, jest szersza w biodrach i talii, ma większą pupę i mniejsze oczy - tak wygląda lalka Lammily. Jak przeciętna 19-latka... subtelny makijaż, umięśnione nogi i ręce... jest zgrabna, ale realistyczna. "Chciałem pokazać, że rzeczywistość jest cool. Wiele zabawek zabiera dzieci do świata fantazji, dlaczego nie możemy pokazać, że prawdziwe życie jest równie ciekawe? Nie jest idealne, ale to wszystko, co mamy. I to jest niesamowite" przyznał Nickolay Lamm grafik z Pittsburgha, ojciec lalki Lammily w wywiadzie dla magazynu Time. Grafik zrobił obliczenia komputerowe, dzięki którym mógł powstać model lalki odwzorowujący przeciętne wymiary 19-letniej kobiety.

 Tradycyjna lalka Barbie ma nierealną figurę... może wpędzać dziewczynki w kompleksy. Lalka Lammily jest świetną alternatywą promującą realistyczne normy piękna. Zabawki są nieodłączną częścią dzieciństwa... Dziewczynki kochają lalki. Lalka Lammily ma 28 centymetrów wysokości, ma ruchome dłonie, stopy, szyję, ręce, zginające się kolna i łokcie. Lalka ubrana jest w niebieską koszulę, jeansowe szorty oraz białe adidasy. Ma długie, niewystylizowane brązowe włosy, łatwe do czesania i układania. Lalka zapakowana jest w eleganckie tekturowe pudełko. Lammily najbardziej lubi podróżować, chodzić do parku, spotykać się z przyjaciółkami. To lalka, w której dziewczynki rozpoznają swoją siostrę, mamę, siebie.
0 komentarze :