Related Posts with Thumbnails

Jak fotografować dzieci telefonem


Podobno najlepszy aparat to ten, który zawsze mamy ze sobą... Cóż ja lustrzanki zazwyczaj nie mam w torebce... a komórkę i owszem i tak. Interesujące kadry czają się na każdym kroku, nie znam godziny gdy będę chciała uchwycić chwilę z życia moich dzieci. Dlatego aparat w telefonie komórkowym mam zawsze pod ręką... Wiadomo, że komórka nie zastąpi aparatu, ale telefonem można robić dobre zdjęcia. Fotografia mobilna daje coraz większe pole do popisu, o i aparaty wbudowane w naszych komórkach dają coraz większe możliwości


Ostatnio miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach Microsoft Mobile Devices and Services, które poprowadził Robert Ceranowicz. Fotografią rządzą pewne określone zasady – bez względu na to, czy ma się w ręce smartfona, czy profesjonalną lustrzankę... Mam dla was 10 złotych rad i jedenastą taką malutką jak fotografować dzieci komórką...


1. Zoom twoim przyjacielem Zoom pozwala on na „przybliżanie” lub „oddalanie” fotografowanego obiektu bez konieczności zmiany pozycji fotografa. Daje dużą swobodę komponowania zdjęcia, a wszelkie ruchy dorosłego, zwłaszcza bliskie podejście, zwracają uwagę dzieci i zakłócają zabawę. Dzięki zoomowi dzieciaki szybko zapomną, że są fotografowane, a to warunek konieczny do uzyskania naturalnych rezultatów. 

2. Nie bądź Guliwerem Nie patrzmy na świat dziecka z góry. Kucnijmy, żeby zbliżyć się do poziomu wzroku dziecka. O sukcesie zdjęcia często decyduje ciekawa perspektywa – skoro zazwyczaj patrzymy na  dzieci z góry, spróbujmy sfotografować je od dołu, z żabiej perspektywy. 

3. Nie rozkazuj
Najlepiej fotografować dzieci, bawiąc się w fotoreportera, który rejestruje przebieg rozgrywających się przed jego oczami wypadków. Beztroska i naturalna radość życia, które emanują z dzieci podczas zabawy znika, kiedy na scenie pojawia się srogi kapral szczekający rozkazami.


4.Spójrz mi w oczy Jedną z najważniejszych cech udanego portretu jest kontakt wzrokowy z modelem. Wystarczy jedno spojrzenie w oczy dziecka, żeby przypomnieć sobie, po co je fotografujemy. 

5. Wypełnij kadr i nie obcinaj głów Najważniejsza zasada jest taka: wypełnij kadr. Z dziećmi nie będzie łatwo ze względu na to, że ciągle są w ruchu. Pamiętaj, żeby najważniejszy element fotografii zajmował odpowiednią część kadru.

6.Detale Fotografujący dzieci nie powinni skupiać się tylko na szerokich planach i ujęciach całej sylwetki.


7.Sport to zdrowie Niezbędny jest szybki refleks i umiejętność przewidywania. Ruch fotografuje się na dwa sposoby – z krótkim czasem otwarcia migawki, żeby zatrzymać go w kadrze, albo z długim czasem otwarcia migawki, żeby podkreślić dynamikę ruchu fotografowanego obiektu. 

8. Zachmurzone niebo – ładna buzia Fotografia to rysowanie światłem, dlatego światło jest jednym z najważniejszych elementów zdjęcia.Każdy temat wymaga innego rodzaju oświetlenia, każdy wypada najlepiej w swojej własnej konfiguracji światła i cienia. Aby uniknąć niekorzystnych cieni pod oczami i zbyt dużych kontrastów, które zazwyczaj nie pasują do tego, jak patrzymy na świat dziecka, najlepiej skorzystać z równomiernego rozproszonego oświetlenia.Dobrym źródłem światła odpowiednio rozproszonego, lecz jednocześnie modelującego sylwetkę, jest okno zasłonięte firanką. 

9. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość Fotografując dzieci, należy uzbroić się w cierpliwość. Nie liczmy, że uda się każde zdjęcie, które sobie zaplanujemy. Nie liczmy, że uda nam się zapanować nad chaosem, który niezmiennie wywołują dzieci. wybieramy kompozycję, jesteśmy gotowi do naciśnięcia spustu migawki i czekamy cierpliwie, aż delikwent nam się dobrze zakomponuje. Wtedy „pstryk!” i gotowe. 


10. Każde miejsce jest dobre – o ile dobrze się przygotujemy Gdzie fotografować dzieci? Gdzie popadnie! Wszędzie będzie dobrze, o ile odpowiednio wykorzystamy okoliczności przyrody. Oczywiście warto rozejrzeć się po planie zdjęciowym i wyeliminować wszelkich potencjalnych niszczycieli kompozycji. 

11. Emocje W fotografii dzieci najważniejsze są emocje i to na nich trzeba się skupić.

0 komentarze :