Related Posts with Thumbnails

Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej


20.01.2016 roku przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) przedstawili na I Narodowym Kongresie Żywienia najnowsze wytyczne żywieniowe. Nowa wersja piramidy jest zgodna z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dla niektórych prawdziwa rewolucja na talerzu... dla mnie w sumie norma :) 

U podstawy nowej piramidy żywieniowej znajdują się różne formy aktywności fizycznej, a nie jak dotąd konkretne produkty spożywcze. Przeciętny człowiek, aby prowadzić zdrowy tryb życia, powinien przeznaczyć codziennie 30-45 minut na zróżnicowaną aktywność fizyczną.Do najbardziej zalecanych aktywności ruchowych należą bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet wybieranie schodów zamiast windy, czy długie spacery. Ważne, by wysiłek fizyczny był regularny.


Spośród produktów spożywczych najważniejsze są warzywa i owoce, które wskoczyły na pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Dziennie powinno się spożywać co najmniej 400 gramów warzyw i owoców, które można zastąpić sokiem, najlepiej wielowarzywnym. Trzy czwarte dziennego spożycia powinno przypadać na warzywa, a jedna czwarta – na owoce. Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. W istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory - mówi szef IŻiŻ prof. Mirosław Jarosz. 

Na trzecim miejscu w nowej piramidzie są zdeklasowane produkty zbożowe, w tym szczególnie pełnoziarniste z tzw. pełnego przemiału. 

Mleko też jest ważne w zdrowej diecie, powinno się go pić co najmniej dwie szklanki dziennie. Napój ten można zastąpić jogurtem, kefirem lub serem. Osobiście nie luię mleka, moja córka nie toleruje laktozy... niemniej mleko jest idealnym źródłem wapnia, białka i witamin z grupy B. A także kwasu foliowego, witaminy A i magnezu.  

Dopiero na piątym miejscu są produkty mięsne, które powinny być jedynie dodatkiem do warzyw, w tym roślin strączkowych, oraz produktów zbożowych. Najbardziej zalecane są ryby i jaja, a najmniej czerwone mięso i wędliny. 

Na ostatnim miejscu, na szczycie piramidy, postawiono tłuszcze, których spożycie powinno być ograniczane, szczególnie tłuszczów zwierzęcych. 

Najlepiej jest spożywać co najmniej 1,5 litra płynów. Poza wodą wskazane jest picie soków, herbaty oraz kawy (!!). W piramidzie znalazły się zioła jako alternatywa dla nadużywanej przez nas soli. Ponadto pestki i orzechy.


Według ekspertów klucz do zdrowia stanowią różnorodne produkty spożywcze, spożywane w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz aktywność fizyczna każdego dnia. 

0 komentarze :