Related Posts with Thumbnails

Niepewność przekleństwem kobiet


"Zostałyśmy powołane do wielkich rzeczy, ale by je realizować musimy wyzbyć się niepewności, działać i podejmować wyzwania"


Przed osiągnięciem spektakularnego sukcesu często powstrzymuje nas strach. Może on zaburzać naszą rzeczywistość. Często opiera się na nieprawdziwych przekonaniach, między innymi na bezpodstawnych przesądach dotyczących płci. Wystarczy jednak stanąć na wysokości zadania i podjąć konkretne działanie, aby ten strach przezwyciężyć. 


Bazując na doświadczeniu swoim, uznanych kobiet biznesu oraz badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród kobiet pracujących, Helene Lerner przedstawia praktyczne strategie, aby obalić mit niepewności i lepiej radzić sobie z trudnościami i uprzedzeniami na rynku pracy. Dla swoich czytelniczek stworzyła również trzydzieści Iskierek Pewności Siebie – prostych i skutecznych ćwiczeń, których zastosowanie pomoże w rozwoju kariery zawodowej zarówno liderkom, jak kobietom, które dopiero marzą o awansie osiągnąć sukces. Aurorka w każdym rozdziale podsuwa praktyczne narzędzia, dzięki którym łatwiej zmienić myślowe nawyki. Cała sztuka w tym, żeby uwolnić swój potencjał. Nie zważając na strach, niepewność i wewnętrznego krytyka. „Prawda jest taka, że jesteś niesamowicie utalentowana i że z wprowadzaniem zmian w swoim życiu nie powinnaś na nic czekać” pisze Helen Lerner. Teraz wystarczy tylko w to uwierzyć.


Helen Lerner w swojej książce Niepewność przekleństwem kobiet udowadnia, że nie ma kobiet nieustraszonych, ale wszystkie lęki i wątpliwości da się przezwyciężyć na tyle, by móc wykorzystać swoje talenty i potencjał. Podejmowanie wyzwań pozwala nam się rozwijać. Pewność siebie przejawia się w gotowości do wypływania na nieznane wody i podejmowania kolejnych słusznych działań, a także oswajania się z tym, co powoduje, że czujemy się nieswojo...


Gdy składałam pracodawcy wypowiedzenie usłyszałam, że i tak nigdzie sobie nie poradzę, że nie chcę pracować... A ja chcę pracować... chcę pracować na lepszych warunkach, które mi zaproponowano... Chcę się rozwijać... Na rynku pracy jestem od niedawna... ale to, że jestem samotną matką paradoksalnie daje mi dużo siły i determinacji... Na rozmowie kwalifikacyjnej byłam po lekturze tej książki... Byłam szczera, ale i pewna, że sobie poradzę na nowym stanowisku... bo mi zależy, bo szybko się uczę, bo chcę się rozwijać i jak z reklamy loreala po prostu jestem tego warta :)

„Mit pewnej siebie jednostki, która nie odczuwa strachu, musi ustąpić miejsca bardziej realistycznej wizji wiary we własne możliwości. Kobieta pewna siebie ma zbiór cech, do którego zaliczają się nie tylko talent, przenikliwość, fascynacja i odwaga, ale również bojaźliwość. Pewność siebie wcale nie oznacza uwolnienia się od poczucia dyskomfortu, lecz raczej wiąże się z podejmowaniem działań pomimo wątpliwości i mieszanych uczuć. Definicję pewności siebie należałoby zmodyfikować, uwzględniając koncepcję odwagi sformułowaną przez Nelsona Mandelę: „Przekonałem się, że odwaga to nie brak strachu, lecz raczej zwycięstwo nad nim”. Prawdziwa pewność siebie przejawia się zatem w tym, że uznajemy własny strach i decydujemy się działać pomimo jego obecności”

0 komentarze :