Ręce umyte?
Tylko jedna na 20 osób po skorzystaniu z toalety myje ręce... Ta prosta czynność jest jednym z najbardziej skutecznych działań ograniczających rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że istnieje ścisły związek pomiędzy myciem rąk a liczbą zachorowań dzieci na infekcje górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Na naszych dłoniach jest nawet 5 milionów drobnoustrojów na każdy cm kwadratowy! Dłonie stykają się z większą ilością zabrudzeń niż jakakolwiek inna część ciała. Częściej też dotykają z ust i żywności. Właśnie dlatego poprawne mycie rąk jest tak ważne. Wystarczy, że dziecko mechanicznie potrze nieumytymi rękami okolice nosa, ust czy oczu i już narażone jest na ryzyko infekcji.
Dorośli powinni wpoić dziecku ten nawyk, a najlepiej zrobić to dając przykład. Dziecko powinno zapamiętać, że musi umyć ręce przed każdym posiłkiem, zawsze po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami oraz zawsze, gdy ręce się ubrudzą.
Aby dłonie były czyste, ich mycie powinno trwać co najmniej 30 sekund. Przede wszystkim, dłonie należy namydlić, ponieważ samo opłukanie w zimnej wodzie, nie usunie z nich bakterii. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Należy również pamiętać o tym, aby starannie umyć wierzch dłoni, przestrzenie między palcami oraz pod paznokciami, a także nadgarstki i kciuki.
Czy Wasze dzieci chętnie myją rączki? Pamiętają o tym ?
0 komentarze :