Related Posts with Thumbnails

Lokomotywa

Lokomotywa Tuwima po raz pierwszy została wydana 76 lat temu... Rok Tuwima za nami... Na rynku pojawiło się wiele pozycji sięgających do twórczości tego znakomitego poety... Łezka się w oku kręci, wracają dziecięce wspomnienia. Bo któż z nas nie zna Lokomotywy i nie czyta jej swoim dzieciom? Klasyka wiele razy wydawana i chyba każdemu znana... Wydawać by się mogło, że już niczym nas nie zaskoczy... A jednak najbardziej znany wiersz Tuwima przełożony na język ilustracji przez Katarzynę Bogucką... to coś naprawdę pięknego... Choć zupełnie innego od ilustracji Szancera, na których się wychowałam i które widzę przed oczyma, gdy myślę Lokomotywa... Turkoczący rytm, przyspieszające tempo, piękne ilustracje... Lokomotywa to ponadczasowy monument literatury dziecięcejDo książki dołączone są puzzle. Estetyczne, duże, wykonane z grubej tektury. Układanie ich to nie tylko forma zabawy. Puzzle należy ułożyć w oparciu o uważne słuchanie wiersza mają rozwijać nie tylko zdolności manualne, ale przede wszystkim uczyć słuchania ze zrozumieniem..
Ilustracje Katarzyny Boguckiej mają dużo lekkości i dystansu, ilustratorka operuje kilkoma barwami. Ilustracje są nowoczesne i w klimacie retro zarazem, utrzymane w humorystycznym nastroju.


Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: Tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha: Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco!Lokomotywa z ilustracjami Boguckiej to debiut wydawniczy malutkiej warszawskiej firmy Visart. Każde nowe wydanie Lokomotywy, to nie lada wyzwanie i Visart temu wyzwaniu sprostał. Piękne opakowanie sprawia, że komplet jest znakomitym prezentem... perełka, która powinna znaleźć się w każdym domu:)

0 komentarze :