Related Posts with Thumbnails

Mama i córkaZabawa jest jedną z podstawowych form aktywności człowieka w każdym wieku. Pojawia się w różnych fazach rozwoju i pełni różną w nich rolę. Przyczyniając się do rozwoju, sama także temu rozwojowi podlega. Jednak najpełniej rozwija się w okresie dzieciństwa i dlatego jest uważana za taki rodzaj aktywności, bez którego rozwój dziecka nie może przebiegać prawidłowo. Według I. Roszkiewicz zabawa zwiększa orientację w świecie oraz ćwiczy umiejętności, sprzyja rozwojowi myślenia, wiedzy, spostrzegania oraz poszczególnych sprawności czynnościowych (...) uczy kierowania, planowania, rozwija zdolności organizacyjne, wzbogaca osobowość dziecka (...) rozwija sferę emocjonalną życia, pogłębiając ją (...) stanowi jeden z najlepszych środków psychoterapeutycznych i często bywa stosowana jako metoda oddziaływania na dzieci z różnymi trudnościami i zaburzeniami rozwoju.


Zabawa z rodzicem sprzyja budowaniu więzi i pozwala przepracować problemy i emocje dziecka. Często nienazwane nie sprecyzowane symbolicznie znajdują ujście w zabawie. Poprzez zabawę dziecko może ujawniać nie tylko swoje przeżycia i konflikty, lecz również rozładowywać napięcie emocjonalne, lęk, rozdrażnienie czy poczucie zagrożenia. Dziecko odgrywając doświadczenia bohatera zabawy, wybranej postaci, jednocześnie samo przeżywa związane z rolą sytuacje, dzięki czemu uczy się regulować własne stany emocjonalne i rozumieć uczucia innych. Staram się być rodzicem wrażliwym na potrzeby dziecka i reagować na nie najlepiej jak potrafię. Zdarzenie minionych miesięcy wystawiły na próbę moje relacje z córką. Wiele trudnych rozmów odbyłyśmy podczas wspólnej zabawy... 


LEGO Elves to propozycja kreatywnej zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Seria umożliwia im odkrywanie fantastycznej krainy elfów lub budowanie własnego, sekretnego świata pełnego magii. Ponieważ dzieci w wieku wczesnoszkolnym najłatwiej nawiązują relacje poprzez zabawę, matka, włączając się do zabawy ze swoją córką, ma okazję wejść w jej świat i dzięki temu lepiej zrozumieć jej potrzeby, pragnienia i marzenia. Mamy i córki, spędzając czas na wspólnej, kreatywnej zabawie, mogą także zbudować swój własny, magiczny świat pełen tajemnic. 


Seria LEGO Elves to przygody zwykłej dziewczynki Emily Jones, nieśmiałej, ale bardzo pomysłowej. Przypadkiem w ogródku babci znajduje portal, za pomocą którego przenosi się do krainy elfów Elvendale. W ten sposób z jej życia znika nuda, a każdy dzień wypełniają magia i niesamowite przygody. W nowych zestawach LEGO Elves, dostępnych już w sklepach, Emily Jones ponownie wraca do krainy elfów i do swoich przyjaciół, ale okazuje się, że spokój tego magicznego świata został zakłócony. Zła elfka porwała smoczą mamę, a jej pięć jaj znalazło się bez opieki. Emily i elfy ruszają na pomoc smoczycy. Muszą zrobić wszystko, by ocalić smocze jaja, z których zaraz wyklują się małe smoki!
Dziewczynka w wieku wczesnoszkolnym to nie lada wyzwanie dla każdej mamy! Jej potrzeby i zabawy gwałtownie się zmieniają ze względu na zmiany w sposobie myślenia, spowodowanym intensywnym rozwojem społecznym i emocjonalnym. Zabawa przestaje być sposobem na oswajanie pojęć i zachowań z realnego świata, a coraz częściej dotyka relacji między ludźmi, podejmowanych ról czy współpracy w grupie. Niezwykle ważną osobą w świecie dziecka staje się ta, która towarzyszy mu najczęściej. Matka dla córki staje się przewodnikiem po świecie uczuć i związków z ludźmi. To także nauczycielka kobiecości, która w tym okresie dynamicznie się rozwija. Przy okazji zabawy w świecie elfów obie kobiety tworzą swój sekretny świat, do którego nikt nie ma dostępu, a który silnie buduje więź między nimi. Dla córki bardzo ważne jest przyglądanie się w zabawie różnym zachowaniom mamy, jak określa ona swoją rolę kobiety, jak opiekuje się innymi i jak stawia granice. Dzięki niej uczy się podejmowania decyzji w zgodzie z własnymi potrzebami, nawiązywania kontaktu z rówieśnikami oraz życia w grupie. LEGO Elves to świat pełen pięknej magii, która łączy w magiczny sposób matkę i córkę, a to inwestycja najlepsza, bo na całe życie! - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.0 komentarze :