Related Posts with Thumbnails

Światło Między Oceanami


" To co dla jednych było świetlistym drogowskazem, innych skazywało na wieczne ciemności" 


Poruszająca opowieść M. L. Stedman o niszczycielskiej sile niewłaściwych wyborów. O złych decyzjach dobrych ludzi. O szczęściu, z którego tak trudno zrezygnować… Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości. Los wystawia ich jednak na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca, Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi... 


Książka M. L. Stedman o trudnych wyborach i ich konsekwencjach. Kiedy marzenia o posiadaniu dużej rodziny nie są w stanie się spełnić przychodzi ból i depresja po stracie prowadząca do decyzji niezgodnych z prawem, a gniew kierowany jest przeciwko najbliższej osobie. Dylematy czy żyć w kłamstwie zapewniając poczucie spełnienia w rodzinie, z wyrzutami do końca życia, czy ujawnić prawdę... To także historia i szczęściu spływającym na jednych i tragedii innych. O spuściźnie wojennej obejmującej ból i pustkę po stracie... Światło między oceanami to książka o utraconym macierzyństwie. To także opowieść o bólu odbierającym zmysły, o cierpieniu, którego przeżywanie zaciera granice między dobrem a złem.


"Blizny są jak wspomnienia."


 „Musimy ponosić odpowiedzialność za własne decyzje. To właśnie jest odwaga. Stawianie czoła konsekwencjom naszych błędów.” 

Film opowiada o potrzebie bycia szczęśliwym. Za wszelką cenę. I kosztem innych... Przepięknie sfotografowany, osadzony na oszałamiającej bezludnej wyspie i uroczył miasteczku na sąsiednim lądzie. Film toczy się własnym, powolnym rytmem. W wersji filmowej opowieść została mocno okrojona, co dla tych, dla których książka była rozwlekłym przynudzaniem zdecydowanie będzie atutem. Film to kluczowy wycinek powieści. Świetna obsada, bardzo dobre aktorstwo i przepiekne zdjęcia.
"Nie myśl o tym, co przyniosą kolejne miesiące czy lata, skup się na tym, co tu i teraz, na kolejnej godzinie, może jeszcze następnej. Wszystko inne jest spekulacją."


0 komentarze :