Related Posts with Thumbnails

(Nie)grzeczni?


- szanuj dziecko: jego odrębność, uczucia, poziom rozumienia danej sytuacji, preferencje 
- zejdź do poziomu dziecka zmienia to cały kontekst danej sytuacji 
- spuść nieco powietrza i zmniejsz dystans, nie musisz przemawiać do dziecka z mównicy, by Cię słuchało i ceniło 
- nie wymagaj od kilkulatka zachowań, których sami nie zawsze przestrzegamy


Zamień frustrację na empatię! 

Podróż do krainy dziecięcych emocji, reakcji i lęków! (NIE)Grzeczne dzieci, czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika. Niegrzeczność w praktyce, czyli jak zrozumieć, o co chodzi dziecku. Rodzic roszczeniowy versus rodzic odlotowy, czyli jak sensownie ustawiać granice. (Nie)grzeczni?, to poradnika adresowany do rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Wszystkie sytuacje opisane w tej książce zdarzyły się naprawdę, a brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Jednak ponieważ każdej z przedstawionych tu scen towarzyszy szczegółowy zapis emocji i postaw zarówno dziecka, jak i dorosłego, a także bezstronna ocena eksperta, zyskujemy niepowtarzalną szansę przetestowania “na sucho” podobnych zachowań, by uniknąć błędów w przyszłości. Wychowanie dziecka nie jest prostą sprawą, ale jeśli chcemy na całe życie zachować z nim dobry kontakt, a przy tym mądrze pokierować jego rozwojem czas zmienić frustrację na empatię :)


Małgorzata Bajko — psychoterapeuta, absolwentka psychologii oraz podyplomowych studiów z psychotraumatologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO, w którym od wielu lat prowadzi indywidualną terapię osób dorosłych, dzieci oraz rodzin. Autorka wielu artykułów dla rodziców i bajek terapeutycznych. Ma opracowane programy terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi, PTSD oraz fobiami, w których wykorzystywana jest bajkoterapia. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w roli rodzica. Mama Andrzeja i Antka. 

Monika Janiszewska — dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR, promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. W swoim portfolio posiada ponad 350 publikacji, z czego pokaźna część dotyczy relacji rodzic–dziecko, związków partnerskich oraz świadomej komunikacji. Prywatnie mama 5-letniej Julii, która każdego dnia zaraża ją swoją ciekawością świata i urzeka dziecięcą niewinnością, a zarazem logiką i wnikliwością towarzyszącą ocenie zachowań dorosłych.

0 komentarze :