Related Posts with Thumbnails

25 maja. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Każdego roku w Polsce policja poszukuje ponad 500 zaginionych dzieci poniżej 12 roku życia. Jak twierdzą specjaliści z Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych większości zaginięć można byłoby uniknąć gdyby rodzice otaczali swe pociechy większą uwagą i nie lekceważyli zagrożeń wynikających z nieprawidłowej opieki.

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Fundacja ITAKA chce także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję. 

Do wielu tragedii by nie doszło, gdyby rodzice czy opiekunowie większą uwagę poświęcali swoim pociechom. Zdarza się, że dzieci są porywane, a niektóre same uciekają z domów. Do takiego kroku przyczyniają się niepowodzenia w szkole, problemy w rodzinie, brak akceptacji przez rówieśników albo chęć przeżycia przygody. Większość zaginionych się odnajduje, ale nie wszyscy. Wiele przypadków zostaje niewyjaśnionych. 

 Oto kilka przydatnych prostych zaleceń dla dorosłych: 
1. Małego dziecka nigdy nie zostawiaj bez opieki; nigdy nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem! 
2. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców. 
3. Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu. 
4. Dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką! 
5. Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, do supermarketu, na festyn, pamiętaj, że to ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się ciebie! 
6.Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy. 

 Jeśli zaginie dziecko trzeba przeszukać najbliższą okolicę i zgłosić sprawę policji (policjant nie ma obowiązku czekać 24h na przyjęcie zgłoszenia).


0 komentarze :