Related Posts with Thumbnails

Zgoda na życie, szansa na miłość


5 listopada 1985 r. miała miejsce pierwsza udana operacja przeszczepienia serca w Polsce, przeprowadzona przez prof. Zbigniewa Religę. Od tamtego dnia ponad 2000 osób otrzymało za sprawą medycyny transplantacyjnej nowe serce i drugą szansę w życiu. W samym 2015 roku w 6 ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce wykonano 99 zabiegów przeszczepienia serca, to o 23 zabiegów więcej niż w roku 2014. Co roku w Polsce kilkadziesiąt osób przechodzi operację przeszczepienia serca, jednak wciąż ponad 300 na taką operację czeka. Wyrażając zgodę na przeszczep naszych narządów i tkanek po śmierci, dajemy szansę na miłość.

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej dot. transplantologii "Zgoda na życie" powstał klip o miłości. Wyjątkowej, bo możliwej dzięki decyzjom innych obcych ludzi... Klip inspirowany jest historią Sławomira Bugajczyka, który 8 lat temu przeszedł operację przeszczepienia serca.


W Polsce można pobierać narządy, jeśli zmarły nie wyraził za życia sprzeciwu. Najczęściej w takich sytuacjach decyzję podejmują bliscy zmarłego. Mimo że ponad połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi. Oznacza to, że w większości przypadków rodzina nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie lekarza, czy zmarły chciałby żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci.

Średni czas oczekiwania na przeszczep w Polsce wynosi 1,5 roku. Chcesz wypełnić deklarację? Kliknij TUTAJ.


0 komentarze :