Most nad Sundem


"Most nad Sundem" to szwedzko-duńska koprodukcja autorstwa Hansa Rosenfeldta. Tytuł serii nawiązuje do mostu nad cieśniną Sund, łączącego Danię ze Szwecją (dokładnie Kopenhagę z Malmö). Most ma podwójne znaczenie. Dzięki niemu w kolejnych sezonach serialu zawiązuje się akcja.W Malmö grasuje seryjny morderca. Szwedzka i duńska policja muszą zjednoczyć siły, żeby go powstrzymać. W tle zagadki kryminalnej rysuje się surowa ocena organów państwa, to wielowątkowa zagadka kryminalna oryginalnie wpleciona w diagnozę współczesnego państwa szwedzkiego.






Rozwiązanie serialowej zagadki w „Moście nad Sundem” nie jest równoznaczne z kulminacją akcji, napięcie trwa niemal do ostatniej sceny. To jeden z najlepszych kryminałów ostatnich lat, to również bez wątpienia kwintesencja skandynawskiego kryminału... przepadłam na 3 sezony... duński inspektor Martin Rohde i szwedzka policjantka Saga Norén, to ten typ współpracy i podejścia do rozwiązywania zagadek kryminalnych, który uwielbiam. Jakby ktoś pytał, to sprawy kryminalne zahaczają o ekologię, gender, kwestie homoseksualne czy imigrantów... czyli aktualne europejskie demony. Zdecydowanie polecam.






0 komentarze :

Ciemniejsza strona Greya


"Ciemniejsza strona Greya" to kontynuacja hitu "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i druga część ekranizacji światowego bestselleru, trylogii autorstwa E.L. James. Film mimo fali krytyki wzbudza wielkie zainteresowanie... Cóż... Ja również obejrzałam, go z czystej ciekawości :) Historia pikantnego związku Anastasii i Christiana Greya najzwyczajniej w świecie wzbudza ciekawość i nieśmiałe wypieki na twarzy. Trylogię przeczytałam, żeby skonfrontować się z jej popularnością i sprawdzić, czy również wpadnę w zachwyt... cóż jest kilka ciekawszych książek z tego gatunku. Ostatnio z nudów przeczytałam "Greya" ... czyli historię Pięćdziesięciu twarzy Greya widzianą oczami Christiana... a teraz walentynkowo popełniłam film.


W "Ciemniejszej stronie Greya" skomplikowany miłosny związek Christiana i Any przechodzi w kolejną fazę. On proponuje, że zrezygnują z układu dominujący–poddana, ona uczy się życia w luksusie i miłości. On próbuje zrezygnować z manii kontrolowania, ona stara się mu w tym pomóc. Niespodziewanie na drodze ich szczęścia staje poprzednia miłość Christiana... Podczas gdy Christian walczy ze swoimi wewnętrznymi demonami, Ana mierzy się z gniewem i zazdrością jego byłej uległej.







0 komentarze :

Kojący dotyk mam


Większość mam, jeszcze będąc w ciąży, oczekując narodzin dziecka, szuka informacji dotyczących opieki i pielęgnacji nad maluszkiem. Przeglądają pod tym kątem Internet, czytają poradniki, biorą udział w szkoleniach. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ, aby w pełni wykorzystać szczególny czas jakim jest macierzyństwo i czerpać z niego maksimum przyjemności konieczna jest znajomość podstawowych zasad dbania o zdrowie i higienę malucha. Najwięcej kłopotów może sprawiać pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry pod pieluszką, która ze zrozumiałych względów jest najbardziej narażona na podrażnienia.


Skóra nazywana jest największym narządem naszego organizmu. U dorosłego człowieka jej powierzchnia to około 2 metry kwadratowe. Skóra rozpoczyna rozwijać się w drugim miesiącu ciąży, gdy zarodek ma długość około 1 centymetra. Stanowi ona łącznik pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym. To poprzez nią odczuwamy dotyk, ciepło czy wilgoć i wiele innych zróżnicowanych doznań. Przede wszystkim stanowi ona barierę pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem zewnętrznym. 

Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania temperatur oraz zanieczyszczenia. Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli dopiero około 4. r.ż. Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 - 6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych1 - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz. 

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne i terapeutyczne. Nie ma wówczas czasu na eksperymentowanie i testowanie szeregu maści czy kremów. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem.


Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne oraz dodatkowo zdolność absorbowania wilgoci. Jednym z takich preparatów, wysoko ocenianych przez rodziców, jest Sudocrem, który można stosować już od 1. dnia życia – podsumowuje prof. Magdalena Czarnecka-Operacz. 


Zmiana pieluszki, choć na początku może przyprawiać świeżo upieczonym rodzicom pewne trudności, po jakimś czasie staje się rutyną. Warto od samego początku wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać? Zmieniaj pieluszkę tak często jak zachodzi potrzeba. Każdy rodzic sam najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by również w nocy, np. gdy dziecko przebudza się, by napić się mleka, pamiętać o zmianie. Ważna jest synchronizacja z rytmem snu malucha. Zamiast chusteczek nawilżających od czasu do czasu należy umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki. Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii. Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą im więcej tym lepiej. Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać.


0 komentarze :

Ciastka owsiane


Potrzebna składniki: 
* 200 g płatków owsianych, 
* 150 g zimnego masła lub margaryny do pieczenia, 
* 1/2 szklanki mąki pszennej/razowej/orkiszowej…, 
* 1/2 szklanki brązowego cukru, 
* 2 łyżki wody 

Piekarnik nagrzewamy do temp. 180 stopni C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. W misce mieszamy wszystkie suche składniki, masło lub margarynę trzemy na tarce na dużych oczkach, dodajemy 2 łyżki wody, wszystko dobrze wyrabiamy rękami. Do masy dodajemy ulubione bakalie- u nas słonecznik, rodzynki, siekane orzechy. Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, a następnie spłaszczamy je na blasze. Pieczemy około 20 minut. Smacznego!




0 komentarze :

Sensoplastyka


SENSOPLASTYKA, to szczególna plastyka sensoryczna, to metoda niekonwencjonalna wspierania rozwoju osób w każdym wieku poprzez działania plastyczne. Wpływa ona na stymulacje wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku. Pozwala dzieciom poznawać różne faktury, tekstury oraz całą paletę barw. 

Dzięki sensoplastyce wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci: 
• wspieramy rozwój zmysłów, 
• wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni,
• dbamy o usprawnienie ruchowe, 
• wpływamy na rozwój, 
• poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, wspieramy rozwój poznawczy - opisujemy elementy świata, pokazujemy proces przemian substancji oraz związki przyczynowo-skutkowe.

Podczas zajęć sensoplastycznych wspierane są wszystkie zmysły dziecka, rozwijane jest twórcze myślenie, Można do woli się brudzić i bawić, a przy tym rozwijać mowę i usprawniać funkcje motoryczne dziecka... Brudzić bardzo dosłownie :) I sugestie animatorek o ubraniu na zmianę, również należy brać bardzo dosłownie... Dzieciaki były zachwycone i chcę więcej.

























Dziewczyny z Wizart dzięki za super niedzielne brudzenie, było naprawdę super :)!

0 komentarze :