niedziela, 12 marca 2017

Kinematografia PL

Nie przepadam za polskimi produkcjami... lubię ładne obrazki, a polskie realia mam na co dzień. Łagodnie rzecz ujmując przytłaczają mnie. Mogę polecić Rozmowy nocą i Planetę Singli, milion razy widziałam Tylko mnie kochaj. Do Hydrozagatki musiałam dorosnąć, z lat młodzieńczych pamiętam Kingsajz, Misia i Seksmisję. Zbieram się do kina na Curie-Skłodowską i Sztukę kochania. Niemniej wychodzę z założenia, że polskie produkcje powinno się oglądać coby pielęgnować koloryt lokalny i jako człowiek wykształcony powinnam się orientować, co piszczy w polskiej kinematografii. Ostatnimi czasy popełniłam maraton, nadrobiłam zaległości... i w sumie kolejność filmów poniżej nie jest przypadkowa.

1. Sługi Boże


Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski. Ku jego niezadowoleniu do sprawy przydzielona zostaje także Ana Wittesch, niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia, by prowadzić inne, tajne dochodzenie. Wkrótce okazuje się, że do miasta przybywa wysłannik watykańskiego banku, dr Kuntz. Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika Watykanu? Zanim zagadka zostanie rozwiązana, komisarz Warski i Ana muszą nauczyć się współpracować i wzajemnie sobie ufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna...

2. Prosta Historia o Morderstwie


Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem policji – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Żeby udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą był uwikłany jego ojciec. Jacek z przerażeniem odkrywa, że stopniowo zaczyna upodabniać się do ojca…

3. Ostatnia Rodzina


To rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

4.Zjednoczone Stany Miłości


Jest początek 1990 roku. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką, Marzeną, prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

5. Szkoła Uwodzenia Czesława M


To historia popularnego muzyka, który niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Gdy dwójka byłych stoczniowców postanawia otworzyć ekskluzywną szkołę uwodzenia dla mężczyzn, z receptą na sukces przychodzi… kobieta. „Potrzebujecie kogoś z twarzą. Kogoś, kogo kochają kobiety”. Te słowa sprawiają, że do biznesu trafia Czesław Mozil. A to dopiero początek tej zakręconej historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz