sobota, 28 września 2013

Tygodniowa migawka filmowa



Oszukane
Polski film dramatyczny z 2013 roku w reżyserii Marcina Solarza. Obraz powstał na podstawie ujawnionej kilka lat temu historii podmienionych w szpitalu dzieci, która wstrząsnęła opinią publiczną. Scenariusz napisały Monika Góra i Michał Godzic. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, a za produkcję odpowiada Krystyna Lasoń oraz Tomasz Blachnicki. Przypadkowe spotkanie dwóch bardzo podobnych do siebie nastolatek prowadzi je do odkrycia nieprawdopodobnej pomyłki sprzed lat. Historia sióstr podmienionych w jednym ze szpitali, nagłośniona przez media wzbudziła ogromne emocje. Wstrząsnęła życiem dwóch rodzin, które od tego momentu nie było już takie samo… Nowe życie odnalezionych po latach sióstr, szybko okaże się mieć pozornie słodki smak. Ile warte jest poznanie prawdy? Czy miłość może rozgrzeszyć wszystkie nasze działania? Czy obu rodzinom uda się wyjść zwycięsko z próby, którą zgotował im los?


Hipnotyzer 
Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallstroma. Komisarz Joona Linna (Tobias Zilliacus) prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć od niego zeznań, Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka (Mikael Persbrandt), przed laty eksperymentującego z hipnozą. Bark podejmuje wyzwanie, inicjując serię dramatycznych wydarzeń, które narażą na niebezpieczeństwo nie tylko samego psychiatrę, ale i jego najbliższych..


Polowanie/ Jagten 
Duński thriller w reżyserii Thomasa Vinterberga. W pewnym miasteczku w Danii czterdziestoletni Lucas próbuje poukładać swoje życie. Po trudnym rozwodzie znalazł przyjaciółkę, ma nową pracę, powoli odbudowuje relacje ze swoim synem Marcusem. Coś jednak poszło nie tak. Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadająca w pamięć...


Raj: Miłość / Paradies: Liebe 
Tytułowy "raj" to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się w poszukiwaniu tzw. "beach boys" - młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla Teresy - otyłej, samotnej Austriaczki, to wymarzone miejsce na spędzenie swoich 50-tych urodzin. Kobieta postanawia pozostawić pod opieką siostry swoją córkę i udaje się na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na przeżycie seksualnej przygody. W swym najnowszym filmie Seidl portretuje "sugar mamas" - białe, europejskie seks-turystki korzystające z usług "beach boysów". Pokazuje nie tylko ich samotność, ale także problemy postkolonialnej Afryki oraz dysproporcje pomiędzy białymi przedstawicielami zachodniego świata a lokalnymi mieszkańcami. 


28 pokoi hotelowych / 28 Hotel Rooms 
Ona jest mężatką. On ma dziewczynę. Zaczyna się od niewinnego spotkania w hotelowej restauracji podczas podróży służbowej, a później wspólnej nocy w pokoju hotelowym. Jeszcze nie wiedzą, że ta noc powtórzy się 28 razy i że za każdym razem będzie inaczej... 


3096 dni / 3096 Tage 
"3096" oparty jest na prawdziwej historii Nataschy Kampusch, którą to sama opisała w książce "3096 dni". Wiedeń, marzec 1998 r. W drodze do szkoły 10-letnia Natascha (Amelia Pidgeon) zostaje porwana przez bezrobotnego Wolfganga (Thure Lindhardt). Oprawca wywozi dziewczynkę na obrzeża miasta do swego domu, a następnie zamyka ją w małej piwnicy pod garażem. W tym samym czasie policja snuje różne spekulacje na temat zniknięcia Nataschy, rozszerzając poszukiwania poza granice kraju. Więziona w niewoli przez tytułowe 3096 dni Natascha (Antonia Campbell-Hughes) jest głodzona, bita, gwałcona i hodowana na żonę dla Wolfganga, który pragnie zrobić z niej kobietę idealną dla siebie. W sierpniu 2006 r., Nataschy udaje się uciec. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz